Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Android czy iOS – który system wybrać?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Smartfon z Androidem czy iOS? To pytanie wciąż nurtuje miłośników nowoczesnych technologii. Zarówno jeden jak i drugi ma swoje mocne strony, dlatego wybór wcale nie jest łatwy.

Najpopularniejsze systemy mobilne

Mówiąc o mobilnych systemach operacyjnych, od razu przychodzi nam na myśl iOS i Android. Oczywiście, na rynku są także inne systemy prócz dwóch wyżej wymienionych, ale żaden nie jest dla nich konkurencją. W sklepach królują propozycje od Apple z iOS, a cała reszta jest zdominowana przez modele marek takich jak Samsung, Huawei czy Xiaomi z Androidem. Systemy dosyć się od siebie różnią – o ile Android jest dosyć uniwersalny, o tyle iOS już nie do końca. Oba jednak oferują mnóstwo możliwości, które są w stanie zadowolić specjalistów od tego typu sprzętu.

Różnorodność cenowa

Jedną z największych różnic, jakie występują pomiędzy systemem Android a iOS, jest cena. Modele smartfonów z logo nadgryzionego jabłka mogą kosztować od 3 do nawet 7 tysięcy złotych, kiedy ceny propozycji z Androidem wynoszą do kilku razy mniej. Jest też większy wybór urządzeń działających w oparciu o system Android, niż tylko od jednego producenta. Ale w przypadku flagowych modeli marki Samsung również zdarzają się takie, których cena jest mocno zbliżona do iPhone’ów.

Android i iOS – podobieństwa i różnice

Oba systemy stoją na bardzo wysokim poziomie wykonania. Mają dość podobny interfejs, ale o ile personalizacja w modelach z Androidem nie stanowi większego problemu, o tyle na systemie Apple nie da się zmienić praktycznie nic w jego wyglądzie. Warto też zwrócić uwagę na to, że Google stawia na otwartość, dlatego popularne aplikacje i usługi znajdziemy w sklepie z aplikacjami Apple, ale nie działa to już w drugą stronę – firma z Cupertino sporo pakietów zachowuje na wyłączność, nie dzieląc się z konkurencją.

Jednym z podobieństw występujących pomiędzy urządzeniami z omawianymi systemami jest choćby to, że pomimo zaawansowania technologicznego są delikatne i kruche, przez co psują się na potęgę. A jak już zostało wcześniej wspomniane, ceny niektórych urządzeń są tak wysokie, że mało kto po wydaniu kilku tysięcy, chce wydawać kolejne kilkaset złotych na naprawę uszkodzonego urządzenia. W takim przypadku z pomocą przychodzi ubezpieczenie dla smartfonów (np. https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance), które uchroni nas przed nieplanowanymi wydatkami. To tylko kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a zakres ochrony znacznie przewyższa płaconą składkę.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy