Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Frekwencja w gminie Bobowa wyższa niż w skali kraju! W powiecie najwyższa w gm. Lipinki

Autor: Mateusz Książkiewicz
Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu podała frekwencję trwających dzisiaj wyborów samorządowych. Według stanu na godzinę 12 w gminie Bobowa frekwencja wyniosła 20,96%. Jest to wynik większy niż krajowy, jednak w powiecie Gorlickim najwyższą frekwencję odnotowano w Lipinkach (23,49%) oraz Łużnej (23,01%).

Na godzinę 12, komisje zlokalizowane na terenie gminy Bobowa wydały 1566 kart do głosowania, gdy liczba uprawnionych do głosowania wyborców wynosi 7471. W wyborach samorządowych 2014 zagłosowało 46.30% wszystkich uprawnionych. Czy w bieżących wyborach frekwencja będzie wyższa?

Przypomnijmy w gminie Bobowa o fotel burmistrza walczy wyłącznie jeden kandydat, obecnie urzędujący Wacław Ligęza. Mieszkańcy mogą oddać na jego kandydaturę głos na Tak lub na Nie. Aby kandydat zwyciężył niezbędne jest uzyskanie poparcia więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W przypadku gdy kandydatowi nie uda się osiągnąć tego pułapu, wyborem wójta zajmie się rada gminy. Decyzja zapadnie bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym. Rada będzie wybierać spośród kandydatów zgłoszonych przez grupę odpowiadającą co najmniej 1/3 ustawowego składu rady.

O mandaty radnego Rady Miejskiej walczy 27 kandydatów w 15 okręgach z czego aż 4 kandydatów cieszy się już uzyskaniem mandatu ponieważ nie mieli kontrkandydata. Są to:  Tomasz Tarasek z listy PSL (Wilczyska), Wiesław Janota z KWW Wacława Ligęzy (Wilczyska), Maria Zarzycka z KWW Wacława Ligęzy (Siedliska) oraz Ewa Truchan z KWW Wacława Ligęzy (Siedliska). Największa walka będzie w  okręgu nr 1 (miasto Bobowa) gdzie o mandat walczy troje radnych po jednym z listy PSL, PiS i KW Wacława Ligęzy.

Do tematu wyborów samorządowych w gminie i mieście Bobowa jeszcze wrócimy.

fot. J.Kieroński

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy