Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wojewoda zapowiedział w Bobowej powstanie “Ławki Niepodległości!

Autor: Mateusz Książkiewicz
Podczas dzisiejszego briefingu wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, który odbył się przy Dworze Długoszowskich w Bobowej padła deklaracja o powstaniu Ławki Niepodległości. Dodatkowo wojewoda rozdawał flagi uszyte przez więźniów Zakładu Karnego w Krakowie-Nowej Hucie.

„Ławka Niepodległości” – to program Ministerstwa Obrony Narodowej, którego głównym celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki programowi w każdym województwie powstaną niezwykłe multimedialne pomniki upamiętniające tradycję, sławę i chwałę oręża polskiego. Znajdziemy je także w Małopolsce.

To piękna inicjatywa, by wykorzystując chwilę odpoczynku, spotkania z kimś bliskim, pochylić się nad rokiem 1918 – nad wydarzeniami, które wówczas miały miejsce, a także ludźmi, którzy odgrywali wtedy szczególną rolę. Jestem przekonany, że Ławki Niepodległości staną się ważne także dla młodszych pokoleń – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik na briefingu prasowym, który odbył się przy Dworze Długoszowskich w Bobowej. To jedno z miejsc, gdzie powstanie Ławka Niepodległości.

Bobowska Ławka Niepodległości stanie przy Dworze Długoszowskich (obecnie mieści się w tym budynku Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej). Jedną z ważniejszych postaci związanych z Bobową jest adiutant i wieloletni przyjaciel Józefa Piłsudskiego – gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Rodzina, do której należał generał Wieniawa-Długoszowski, sprowadziła się do Bobowej w 1887 roku i zamieszkiwała w dworze do 1945 roku. 24 kwietnia 1916 r. Bobową odwiedził marszałek J. Piłsudski. Wydarzenie to upamiętnia pomnika – popiersie Józefa Piłsudskiego oraz Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, który powstał w 2016 roku i znajduje się na dziedzińcu dawnego dworu należącego do Długoszowskich. Także o postaci gen. Wieniawy-Długoszowskiego będzie przypominała Bobowska Ławka Niepodległości.

Na ogłoszenie konkursowe Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęły 262 oferty samorządów. Dotację przyznano na budowę 143 Ławek. Można było otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 80% kosztów realizacji.

Ławki Niepodległości zostaną postawione w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców (jak rynki, bulwary, parki itp.). Będą miały zarówno walory edukacyjne, jak i praktyczne. Siedząc na Ławce, każdy będzie mógł posłuchać Marszu Pierwszej Brygady i nagrań na temat najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także historii lokalnej społeczności z tych czasów. Usłyszymy m.in. fragment Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r.

Za pomocą fotokodów QR będzie można pobrać materiały historyczne, a Ławki będą także dysponowały hot-spotem WiFi oraz ładowarkami urządzeń mobilnych.

Jak podkreśla autorka projektu Ławki (po niemiecku Kirchenbänke), jej forma i kolor nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka Józefa Piłsudskiego słowo „Niepodległa”, zaś Ławka jest taka skromna, gdyż rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają.

Z projektu mogą skorzystać nie tylko samorządy, które zgłosiły swoje oferty. Jest także możliwość, aby otrzymać od Ministerstwa Obrony Narodowej bezpłatną licencję na jego wykorzystanie. Mogą to zrobić inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawne, jak również kościelna osoba prawna.

Z projektu mogą skorzystać nie tylko samorządy, które zgłosiły swoje oferty. Jest także możliwość, aby otrzymać od Ministerstwa Obrony Narodowej bezpłatną licencję na jego wykorzystanie. Mogą to zrobić inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawne, jak również kościelna osoba prawna.

W województwie małopolskim dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej Ławki otrzymają: gmina Bobowa, gmina Olkusz, gmina Łącko, gmina Tuchów, gmina Rabka-Zdrój, miasto Gorlice, gmina Korzenna, gmina Wierzchosławice, powiat nowotarski, gmina Gromnik, powiat suski.

Dodatkowo podczas wizyty w Bobowej, wojewoda małopolski Piotr Ćwik rozdawał flagi państwowe. Zostały one uszyte przez osadzone w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie z ogromnej, ponad dwukilometrowej biało-czerwonej flagi, którą rozwijaliśmy w Krakowie 2 maja, w ramach bicia rekordu na najdłuższą flagę narodową.

źródło i fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy