Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Największe jasełka w Bobowej czyli Orszak Trzech Króli

Autor: Jacek Kieroński
W niedziele, 6 stycznia 2019 roku, ulicami Bobowej po raz czwarty przeszedł Orszak Trzech Króli, którego uczestnicy idąc za gwiazdą dotarli do szopki betlejemskiej gdzie złożyli hołd Bożej Dziecinie. Pochód to nie tylko aktorzy wcielający się w role jakie znane są z tradycyjnych jasełek ale również  bractwo rycerskie, strażacy, orkiestra, kolędnicy misyjni oraz przede wszystkim mieszkańcy gminy i miasta Bobowa.

Mija 10 lat odkąd Orszak Trzech Króli wyruszył po raz pierwszy (w 2009 roku – dop. red.) ulicami stolicy Polski. W kolejnych latach dołączały kolejne miasta, chociaż w 2010 tempo popularności orszaków nie było jeszcze zbyt duże o tyle dzisiaj uliczne Jasełka organizuje się w co najmniej 752 miejscowościach. Termin z roku na rok jest zawsze ten sam – Święto Objawienia Pańskiego potocznie określane Świętem Trzech Króli. Nad wszystkimi wydarzeniami w Polsce czuwała Fundacja Orszak Trzech Króli, która zapewnia organizatorom w poszczególnych miejscowościach ozdobne korony, śpiewniki czy nalepki.

Tegoroczne największe uliczne jasełka, bo tak też określa się Orszak Trzech Króli, podobnie jak w latach poprzednich miały swój początek przy Szkole Podstawowej w Bobowej. Pod przewodnictwem księdza proboszcza dr. Marian Chełmecki odprawiono Anioł Pański. Następnie uczestnicy orszaku wraz z Najświętszą Rodziną przeszli ulicami Bobowej zatrzymując się przy symbolicznej gospodzie, w której jak zostało napisane w Piśmie Świętym, nie zostali przyjęci pod swój dach.

Finał Orszaku Trzech Króli miał miejsce na placu przy kościele św. Zofii. Na jego uczestników w specjalnie przygotowanej szopce czekali Maryja z Józefem oraz malutkim dzieciątkiem. Mędrcy złożyli im pokłon oraz dary. Na koniec ksiądz proboszcz dr Marian Chełmecki udzielił wszystkim błogosławieństwa. Cała uroczystość była prowadzona przez Antoniego Durlaka, który od wielu lat czynnie włącza się we wszelkie akcje zarówno kościelne, jak i patriotyczne.

– “Organizacja Orszaku Trzech Króli od czterech lat kierowana jest przez Kazimierza Kowalskiego, który jest również pomysłodawcą tej uroczystości na terenie naszego miasta. Składał on odpowiednie pisma w Warszawie, starał się o korony, śpiewniki i inne rekwizyty, organizował spotkania z przedstawicielami gminy i parafii. W organizację orszaku włącza się także gmina na czele z Burmistrzem Wacławem Ligęzą, parafia w Bobowej, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity, sołtysowie, dyrektorzy, nauczyciele oraz wybrani ludzie, jak również mieszkańcy obecni podczas przemarszu mają swój udział w Orszaku Trzech Króli . Cieszymy się także, ze media wykazują zainteresowanie tą uroczystością” – powiedział Antoni Durlak, prowadzący Orszak Trzech Króli.

Nad bezpieczeństwem uczestników orszaku czuwali policjanci z bobowskiego komisariatu oraz druhowie OSP z terenu gminy i miasta Bobowa.

Fot: B. Serafin

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy