Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

“Cudze chwalicie swego nie znacie…” Ciekawa inicjatywa ZSZ w Bobowej

Autor: Jacek Kieroński
"Cudze chwalicie swego nie znacie…” „Bobowa – historia, ludzie, zabytki” – taki tytuł nosi wystawa przygotowana przez Panie pracujące w bibliotece ZSZ w Bobowej. Jej doskonałym dopełnieniem było spotkanie z kronikarką Bobowej, Panią Barbarą Kowalską, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele.

Pani Barbara Kowalska podczas spotkania z wielką lekkością i pasją opowiadała zebranym o dotychczas wydanych książkach o Bobowej oraz o sławnych ludziach, którzy zasłużyli się dla tego jakże malowniczego miasteczka. Wspomniała m.in. bp. L. Łętowskiego, gen. B. Wieniawę Długoszowskiego oraz hejnalistę spod Monte Casino Emila Czecha. Nie były to zwykłe opowieści, które można znaleźć w internecie, lecz rzeczy niezwykłe, wyszukane, których Pani Barbara dowiedziała się z rozmów z rodowitymi bobowianami. Dużo miejsca poświęciła również swojej książce wydanej w 2018 roku dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości -„Walki o niepodległość z Bobową w tle, czyli rzecz o Bobowskich Bohaterach”. Opowiedziała o tym, jak doszło do jej powstania i skąd czerpała wiedzę o ludziach, którzy w wyjątkowy sposób zapisali się w historii miasta. Jak sama powiedziała: „Choć w książce widnieje przeszło sto nazwisk, to zdaję sobie sprawę z tego, że nie wiem o wszystkich tych, których można nazwać bohaterami. Dlatego moja książka jest ciągle otwarta i czytelnicy mogą tę wiedzę uzupełniać”.

Ta „Skarbnica wiedzy”, jak mówił o Pani Barbarze Dyrektor Szkoły Pan Wojciech Szafraniec, odpowiedziała również na liczne pytania uczniów dotyczące historii zabytków Bobowej, jej pożaru w 1889 roku, a także opowiedziała niezwykle przejmującą legendę związaną z obrazem św. Zofii. Taka lekcja z edukacji regionalnej ma zapewne wielką wartość dla młodych ludzi. Jest to bowiem doskonała okazja do kształtowania właściwej postawy wobec dziedzictwa i przeszłości własnego regionu. Pozwala również na odnalezienie własnych korzeni, tożsamości kulturowej i znalezienie miejsca we współczesnym świecie.

Przypomnijmy, że Pani Barbara 27 lutego 2014 roku na uroczystej sesji Rady Miasta w Bobowej z okazji 5- lecia odzyskania praw miejskich, z rąk Pana Burmistrza W. Ligęzy, otrzymała statuetkę „ Zasłużony dla Gminy Bobowa” za działalność społeczną w dziedzinie kultury oraz za podtrzymywanie i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego Bobowej.

fot. B. Serafin

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy