Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Chasydzi przybyli do Bobowej na jorcajt cadyka Szlomo Halberstama (TV)

Autor: Mateusz Książkiewicz
W środę, 3 lipca 2019 roku chasydzi z całego świata przybyli do Bobowej aby uczcić 114 rocznicę śmierci I cadyka bobowskiego - Szlomo Halberstam, pochowanego w ohelu na cmentarzu żydowskim. Punktem kulminacyjnym obchodów była modlitwa nad grobem cadyka, która trwała do późnych godzin nocnych.

Jorcajt lub jarcajt to rocznica śmierci według kalendarza żydowskiego. Zgodnie z tradycją żydowską, dzień ten obchodzony jest uroczyście, podobnie jak w innych kulturach dzień urodzin. W przypadku rocznicy śmierci rabinów, w nabożeństwie pomija się smutniejsze modlitwy, gdyż według tradycji, śmierć sprawiedliwego jest radosną chwilą duchowych zaślubin jego duszy z Bogiem.

Największa ilość chasydów przybyła do bobowskiej synagogi pod wieczór. Wtedy to ulice Bobowej, można by rzec, cofnęły się w czasie. Tuż po północy Żydzi obchodzący jorcajt udali się na cmentarz żydowski, gdzie modlili się nad grobami cadyka oraz swoich przodków.

Szlomo Halberstam był założycielem chasydzkiej dynastii Bobow, która jest jedną z najbardziej znanych oraz przed wszystkim kontynuowanych na świecie. Następcą cadyka w Nowym Jorku – Bobow Rebe jest Benzion Halberstam.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej:

źródło: Polski Słownik Judaistyczny
fot. M.Książkiewicz

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy