Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Rycerski piknik w Wilczyskach: „Z Bobowej pod Grunwald”

Autor: Jacek Kieroński
W niedzielne popołudnie ( 28 lipca br.) mieszkańcy gminy Bobowa i okolic przybyli na piknik historyczny pod hasłem. „Z Bobowej pod Grunwald” zorganizowany w Amfiteatrze w Wilczyskach. Inicjatywa została wsparta przez Województwo Małopolskie.

Piknik historyczny został zorganizowany już po raz dziewiąty, początkowo odbywał się w Jeżowie w cieniu dworu obronnego od kilku lat w Wilczyskach przy szkolnym amfiteatrze. Celem wydarzenia jest upamiętnienie walczącącej w jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy chorągwi Gryfitów z Bobowej, a której przewodził Zygmunt Gryfita.

Tuż po oficjalnym otwarciu pikniku, rycerze z bobowskiej chorągwi zaprezentowali życie w obozie, walki średniowieczną bronią, strzelanie z łuku i armaty. Jedną z głównych atrakcji były quizy, których motywem przewodnim był ubiór rycerski. W pierwszy konkursie zadaniem uczestników było odgadnięcie ile ważą poszczególne części stroju rycerskiego. Drugi quiz polegał na odgadnięciu nazw poszczególny części stroju rycerza. Organizatorzy przygotowali również wiele atrakcji dla najmłodszych. Grupa animatorów z zespołu „KREACJA” opracowała program pełen konkursów oraz zabaw z chustą animacyjną.

Dzieci mogły korzystać m.in. ze zjeżdżalni, trampoliny, a także nabyć lody czy zabawki związane z rycerstwem, takie jak: łuki, tarcze. Uczestnicy pikniku mogli skorzystać ze stoisk gastronomicznych przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wilczyskach. Cała impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespółem „JAGUAR”

Organizatorami pikniku historycznego byli: Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Grifity z Bobowej,  Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowej, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, Burmistrz Bobowej, Sołectwo Wilczyska oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Wilczysk.

Wśród wielu gości oraz mieszkańców gminy Bobowa, spotkać można było m.in. Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś oraz Senatora RP Stanisława Koguta.

fot. B.Serafin

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy