Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowa: WIOŚ kontroluje gminną oczyszczalnię. Czy niekontrolowany zrzut był szkodliwy dla środowiska?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Przy okazji materiału: Zanieczyszczona rzeka, interwencja straży, policji i WIOŚ na Białej w Bobowej informowaliśmy Państwa o tym, że inspektorzy WIOŚ odstąpili od pobrania próbek wody ze względu na znikomą szkodliwość dla środowiska. W dniu 26 listopada br. otrzymaliśmy od Ewy Gondek – kierownik delegatury WIOŚ w Nowym Sączu wezwanie do sprostowania tej informacji.

Zdanie o zaniechaniu poboru próbek wody przez inspektorów WIOŚ ze względu na znikomą szkodliwość dla środowiska pojawiło się w oficjalnym serwisie prowadzonym przez Gminę Bobowa, w komunikacie Urzędu Miasta poświęconym incydentowi z chwilowym wyciekiem niedoczyszczonych ścieków. Nasza redakcja, również dotarła do takiej informacji już w niedzielę, 24 listopada. Sprostowanie nadesłane przez kierownika delegatury WIOŚ w Nowym Sączu jasno wskazuje, że jest to twierdzenie nieprawdziwe.

Zgodnie z treścią sprostowania, od pobrania próbek odstąpiono ze względu na brak możliwości  poboru ścieków z wylotu oczyszczalni (brak wypływu ścieków z wylotu). Dokonano natomiast oględzin aparatury sterującej procesem oczyszczania w instalacji, nie stwierdzając odczytów wskazujących awarię. Co zostało podkreślone przez kierownika delegatury, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadza kontrolę oczyszczalni, celem ustalenia przyczyn zanieczyszczenia.

Odpowiedź Doroty Popieli na sprostowanie umieszczono dzisiaj, tj. 28 listopada br. w serwisie gminnym: Zdanie w artykule „Inspektorzy WIOŚ odstąpili od pobierania próbek zanieczyszczonej wody ze względu na znikomą szkodliwość dla środowiska” zostało zamieszczone na podstawie  wyników kontroli prowadzonej przez służby na miejscu zdarzenia.  Po zbadaniu wody przez PSP Gorlice i stwierdzaniu, że  pH = 6,7 (norma 6,5 – 9,5). Żadna ze służb nie wydała zaleceń co do dalszego działania i czynności zakończono. Ponadto brak awarii urządzeń w oczyszczalni ścieków pozwalał sądzić, że nie ma zagrożenia dla środowiska. Badania ścieków surowych i oczyszczonych z dnia 20.11.2019 (środa) wskazują na prawidłowy proces oczyszczania ścieków i funkcjonowania urządzeń. W związku z tym uważam, że nie nadużyłam wyżej wymienionego stwierdzenia.

Screeny dotyczące sprostowania oraz komunikatu w serwisie gminnym z dn. 27.11.2019r.

fot. B.Serafin (na zdjęciu oczyszczalnia gminna w Bobowej)

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy