Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Dwór w Jeżowie się sypie. Czy przejmie je ministerstwo?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dwór w Jeżowie ( Wilczyskach, gm. Bobowa), będący zabytkiem z XV-wieku znajduje się w coraz gorszym stanie technicznym. Według dyrekcji Zespołu Szkół Plastycznych, która użytkuje obiekt, dwór wymaga natychmiastowego remontu. Ratunkiem ma być Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Dwór obronny w Jeżowie od lat gości wielu artystów, którzy przejeżdżają na plenery malarskie z całego kraju ale także zagranicy.  Uroki parkowo-dworskiego zespołu wykorzystywane są również jako plany zdjęciowe dla programów historycznych ale także seriali, jak chociażby “Korona Królów” (pisaliśmy o tym TUTAJ).  Niestety upływający czas daje się we znaki zabytkowi. W złym stanie znajduje się dach, a przeciekająca z niego woda niszczy zabytkowe freski wewnątrz obiektu. Pilnego remontu wymaga także elewacja dworu.

Tak szeroki zakres prac to ogromne koszty, które według szacunków mogą wynieść conajmniej kilkanaście milionów złotych. Organu prowadzącego szkołę plastyczną, a więc Gminę Miejską Tarnów na to nie stać. Potwierdza to Bogumiła Porębska, dyrektor wydziały edukacji tarnowskiego magistratu w wywiadzie dla radia RDN Małopolska: – Co do zaniedbań, są to lata zaniedbań, a nie ostatni rok czy lata. Była propozycja, szukaliśmy – nazwijmy to – pieniędzy z ministerstwa, ale tam nie ma możliwości przeznaczenia ich na obiekty szkolne, tylko na obiekty kultury. Na remont wraz z rewitalizacją parku potrzeba od 10 do 20 milionów zł, więc jedyna szansa na ratowanie dworu to jest ministerstwo.

O przejęcie obiektu ale także zmianę organu prowadzącego na Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiła dyrekcja tarnowskiego plastyka. Jeśli propozycja została by przyjęta to ministerstwo mogłoby przejąć szkołę do końca roku.

fot. B.Serafin

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy