Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Jadwiga Wójtowicz kandydat do sejmiku województwa małopolskiego
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Aktywna Sędziszowa. Kolejny projekt dla mieszkańców zakończony sukcesem!

Autor: Bartek Serafin
Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic realizowało projekt EtnoPolska 2020 dzięki któremu mieszkańcy mogli w sposób aktywny poznawać dziedzictwo kulturowe Ziemi Gorlickiej. Zadanie zostało dofinansowane kwotą 18 000zł z Narodowego Centrum Kultury.

W ramach projektu organizowano działania edukacyjne służące zaspokojeniu potrzeb społeczności lokalnej i propagujące walory kulturowe Ziemi Gorlickiej – mówi Anna Wiejaczka – członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic. – Celem zadania było upowszechnianie wartości dziedzictwa kulturowego naszej „Małej Ojczyzny” oraz wzmacnianie tożsamości kulturowej jej mieszkańców. Projekt miał na celu integrację ludzi i rozbudzanie zainteresowań tradycją i kulturą regionu. Ponadto uczestnicy mogli nabyć nowe umiejętności: taneczne, teatralne, muzyczne i wiele innych. Zadanie było też atrakcyjną formą integracji i aktywizacji beneficjentów w poszanowaniu i poznawaniu jej dziedzictwa kulturowego. Cel ten został osiągnięty poprzez projekty warsztatowe, edukacyjne i artystyczne, jak również zwiększenie dostępności beneficjentów do wysokiej jakości oferty kulturalnej dotyczącej dziedzictwa kulturowego Ziemi Gorlickiej.

Za sprawą realizowanego przez Stowarzyszenie projektu udało się zorganizować i przeprowadzić m.in.:
– warsztaty związane z tradycjami i dziedzictwem kulturowym Ziemi Gorlickiej dla uczniów. Zajęcia prowadziły Anna Motyka, Małgorzata Laskowska i Renata Rzepka. Dzieci poznawały gwarę Sędziszowian i Siedliszczan sprzed kilkudziesięciu lat. Wzbogacały słownik mowy przez poznanie archaizmów.
Celem warsztatów było też poznanie codziennych zajęć, trosk i form spędzania czasu naszych dziadów poprzez odgrywanie scenek z ich codziennego życia.  Dzieci zapoznawały się z misterną pracą związaną z robieniem koronek i projektowały własne wzory.
– warsztaty z dziedzictwa kulturowego w Szymbarku – w Skansenie Wsi Pogórzańskiej” im. prof. Romana Reinfussa. Warsztaty dotyczyły tematów: W pogórzańskiej zagrodzie, Len – złoto z polskich pól, “Co ma piernik do wiatraka”, “W malowanej skrzyni wiannej”
– warsztaty kulinarne w Restauracji Stary Dworzec „Bankietowa” Gorlice – Zagórzany przybliżające tradycyjne dania kuchni galicyjskiej na Ziemi Gorlickiej – „Zasmakuj w tradycji”. Uczestnicy projektu zapoznawali się ze sposobami przygotowywania potraw, dekorowania stołów w dawnej Galicji. Poprowadziła je znana w środowisku restauratorka, pasjonatka tradycji regionalnych i i organizatorka wielu kursów i warsztatów kulinarnych – pani Danuta Szpyrka. Dawne zwyczaje związane z przygotowywaniem świąt, uroczystości rodzinnych i innych to również nasze lokalne dziedzictwo kulturowe.
– promocję bobowskiej koronki klockowej w ramach zajęć o zwyczajach i tradycjach regionu bobowskiego na warsztatach w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Reca w Siedliskach.
– całodniową edukacyjno – integracyjną wycieczkę z elementami warsztatów dla 30 beneficjentów – „Poznajemy dziedzictwo kulturowe miejsc będących na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO na Ziemi Gorlickiej” – cerkiew w Kwiatoniu, Owczarach, kościółek w Binarowej. Zwiedzanie Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach – zapoznanie się z historią Gorlic i Ziemi Gorlickiej.
– całodniową edukacyjno – integracyjną wycieczkę dla 30 osób – “Szlakiem trzech kultur”. Zwiedzanie synagogi w Bobowej, cerkwi w Bartnem, kościółka w Sękowej i muzeum w Bieczu. Uczestnicy wycieczki poznają kulturę, zwyczaje, życie Pogórzan, Łemków i Żydów poprzez odwiedzenie miejsc znaczących dla tych grup etnicznych.

Opiekunami – wolontariuszami uczniów na warsztatach w skansenie i wycieczkach były : Anna Motyka, Małgorzata Laskowska i Renata Rzepka – nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Reca z Siedlisk  oraz Anna Durlak – Ligęza – prezes stowarzyszenia. Kierownikiem wyjazdów była Anna Wiejaczka, autorka i koordynatorka projektu (również wolontariat).

fot. uczestnicy projektu

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy