Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Aktywna Sędziszowa. Kolejny projekt dla mieszkańców zakończony sukcesem!

Autor: Bartek Serafin
Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic realizowało projekt EtnoPolska 2020 dzięki któremu mieszkańcy mogli w sposób aktywny poznawać dziedzictwo kulturowe Ziemi Gorlickiej. Zadanie zostało dofinansowane kwotą 18 000zł z Narodowego Centrum Kultury.

W ramach projektu organizowano działania edukacyjne służące zaspokojeniu potrzeb społeczności lokalnej i propagujące walory kulturowe Ziemi Gorlickiej – mówi Anna Wiejaczka – członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic. – Celem zadania było upowszechnianie wartości dziedzictwa kulturowego naszej „Małej Ojczyzny” oraz wzmacnianie tożsamości kulturowej jej mieszkańców. Projekt miał na celu integrację ludzi i rozbudzanie zainteresowań tradycją i kulturą regionu. Ponadto uczestnicy mogli nabyć nowe umiejętności: taneczne, teatralne, muzyczne i wiele innych. Zadanie było też atrakcyjną formą integracji i aktywizacji beneficjentów w poszanowaniu i poznawaniu jej dziedzictwa kulturowego. Cel ten został osiągnięty poprzez projekty warsztatowe, edukacyjne i artystyczne, jak również zwiększenie dostępności beneficjentów do wysokiej jakości oferty kulturalnej dotyczącej dziedzictwa kulturowego Ziemi Gorlickiej.

Za sprawą realizowanego przez Stowarzyszenie projektu udało się zorganizować i przeprowadzić m.in.:
– warsztaty związane z tradycjami i dziedzictwem kulturowym Ziemi Gorlickiej dla uczniów. Zajęcia prowadziły Anna Motyka, Małgorzata Laskowska i Renata Rzepka. Dzieci poznawały gwarę Sędziszowian i Siedliszczan sprzed kilkudziesięciu lat. Wzbogacały słownik mowy przez poznanie archaizmów.
Celem warsztatów było też poznanie codziennych zajęć, trosk i form spędzania czasu naszych dziadów poprzez odgrywanie scenek z ich codziennego życia.  Dzieci zapoznawały się z misterną pracą związaną z robieniem koronek i projektowały własne wzory.
– warsztaty z dziedzictwa kulturowego w Szymbarku – w Skansenie Wsi Pogórzańskiej” im. prof. Romana Reinfussa. Warsztaty dotyczyły tematów: W pogórzańskiej zagrodzie, Len – złoto z polskich pól, “Co ma piernik do wiatraka”, “W malowanej skrzyni wiannej”
– warsztaty kulinarne w Restauracji Stary Dworzec „Bankietowa” Gorlice – Zagórzany przybliżające tradycyjne dania kuchni galicyjskiej na Ziemi Gorlickiej – „Zasmakuj w tradycji”. Uczestnicy projektu zapoznawali się ze sposobami przygotowywania potraw, dekorowania stołów w dawnej Galicji. Poprowadziła je znana w środowisku restauratorka, pasjonatka tradycji regionalnych i i organizatorka wielu kursów i warsztatów kulinarnych – pani Danuta Szpyrka. Dawne zwyczaje związane z przygotowywaniem świąt, uroczystości rodzinnych i innych to również nasze lokalne dziedzictwo kulturowe.
– promocję bobowskiej koronki klockowej w ramach zajęć o zwyczajach i tradycjach regionu bobowskiego na warsztatach w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Reca w Siedliskach.
– całodniową edukacyjno – integracyjną wycieczkę z elementami warsztatów dla 30 beneficjentów – „Poznajemy dziedzictwo kulturowe miejsc będących na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO na Ziemi Gorlickiej” – cerkiew w Kwiatoniu, Owczarach, kościółek w Binarowej. Zwiedzanie Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach – zapoznanie się z historią Gorlic i Ziemi Gorlickiej.
– całodniową edukacyjno – integracyjną wycieczkę dla 30 osób – “Szlakiem trzech kultur”. Zwiedzanie synagogi w Bobowej, cerkwi w Bartnem, kościółka w Sękowej i muzeum w Bieczu. Uczestnicy wycieczki poznają kulturę, zwyczaje, życie Pogórzan, Łemków i Żydów poprzez odwiedzenie miejsc znaczących dla tych grup etnicznych.

Opiekunami – wolontariuszami uczniów na warsztatach w skansenie i wycieczkach były : Anna Motyka, Małgorzata Laskowska i Renata Rzepka – nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Reca z Siedlisk  oraz Anna Durlak – Ligęza – prezes stowarzyszenia. Kierownikiem wyjazdów była Anna Wiejaczka, autorka i koordynatorka projektu (również wolontariat).

fot. uczestnicy projektu

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy