Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Firmy inwestują w naszym regionie. Pomagają ulgi podatkowe

Autor: Mateusz Książkiewicz
„Inwestycje? Ulgi podatkowe? To dla dużych firm, a nie dla drobnego przedsiębiorcy” – uważają właściciele mniejszych zakładów. Wśród małych przedsiębiorstw pokutuje mit, że wsparcie w postaci ulgi podatkowej na rozwój jest przeznaczone tylko dla dużych graczy.

 Mały może więcej

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z większej ulgi podatkowej niż duże firmy. Pomoc dla przedsiębiorstw wynikająca z programu Polskiej Strefy Inwestycji dała bardzo silny bodziec dla rozwoju całego sektora MŚP.

Przykładem jest inwestycja Andrzeja Fydy, właściciela INS TERM, firmy produkującej grzejniki łazienkowe, który w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na swoje produkty stanął przed decyzją: zwiększyć zatrudnienie, czy postawić na automatyzację produkcji. Jak mówi: Wybrałem rozwój technologiczny, a co za tym idzie potrzebowałem wsparcia w sfinansowaniu zakupu maszyn. Program Polskiej Strefy Inwestycji i ulga podatkowa, którą w jego ramach otrzymałem okazały się bardzo atrakcyjnym i wystarczającym wsparciem do zrealizowania moich planów. A co najważniejsze – decyzja o wsparciu zapewniła mi bezpieczeństwo finansowe i spokój.

W dużej mierze to dzięki uldze podatkowej właściciele mniejszych i średnich firm realizują swoje inwestycje. Ważna jest minimalna wartość nakładów inwestycyjnych deklarowanych przez przedsiębiorcę, która różni się w zależności od rodzaju inwestycji, poziomu bezrobocia w regionie oraz, właśnie, wielkości przedsiębiorstwa. Inne minimalne nakłady obowiązują mikro, inne małych, a jeszcze inne średnich czy dużych przedsiębiorców. Jak łatwo się zorientować, im większa działalność, tym wyższa będzie wartość minimalnych nakładów. I te różnice są znaczne, mogą sięgać nawet kilkunastu milionów złotych.

Inwestuj w gminie Bobowa

Słysząc o rozwoju mali przedsiębiorcy często mają na myśli spektakularne sukcesy, giełdowe debiuty, czy zagraniczne ekspansje. Tymczasem sukces może oznaczać nowy produkt wprowadzony do produkcji, zatrudnienie kolejnych pracowników, a także unowocześnianie przedsiębiorstwa i wpływ na lokalną gospodarkę. Dokładnie tak, jak w firmie INS TERM, znajdującej się w gminie Bobowa, gdzie, jak wspomina jej właściciel: Dzięki inwestycji wybudowaliśmy drugą halę produkcyjną i zakupiliśmy automatyczną lakiernię proszkową oraz piec do spawania naszych grzejników. Pozwoliło nam to zwiększyć produkcję i sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rynku. Dlatego też warto przekazać wszystkim, aby nie bali się podejmować ryzyka i inwestowali we własne firmy, jak również szukali wsparcia w finansowaniu własnych przedsięwzięć.

Myśląc o rozwoju, warto podkreślić, że często idealnym miejscem dla inwestycji są mniejsze gminy jak Bobowa – dynamicznie rozwijająca się gmina, dysponująca wieloma istotnymi czynnikami z punktu widzenia inwestorów. Bobowa posiada w swojej ofercie inwestycyjnej atrakcyjne tereny: 5 działek o wielkości od 80 arów do ponad 1 hektara. Są świetnie skomunikowane, w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 981 oraz drogi krajowej nr 28 i zaledwie 50 km od autostrady A4. Tereny te, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczone zostały na cele produkcyjno-usługowe i mogą zostać wykorzystane na nowe inwestycje. W celu stworzenia inwestorom korzystnych warunków do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej, oferowane nieruchomości zostały kompleksowo uzbrojone w sieci: wodną, kanalizacyjną, telekomunikacyjną oraz energetyczną. Zapewniono również dostęp do nieruchomości poprzez budowę dróg dojazdowych.

Nie płać podatku nawet przez 15 lat

Polska Strefa Inwestycji to program wsparcia dla przedsiębiorców oferujący ulgę podatkową na nowe przedsięwzięcia. Ulga, jaką może otrzymać przedsiębiorstwo to aktualnie najskuteczniejsza forma stymulowania rozwoju inwestycji. Tego typu rozwiązania są szeroko stosowane w celu pobudzenia rozwoju przedsiębiorczości. To szczególnie ważne z punktu widzenia przedsiębiorstw budowanych od podstaw, czy firm rodzinnych, za którymi nie stoją ogromne, korporacyjne budżety. Zwolnienie podatkowe, otrzymywane na okres od 12 do 15 lat to rozwiązanie, które pozwala nie tylko na wzmocnienie i ustabilizowanie finansów firmy. To także ogromna pomoc w zmienianiu otaczającej przestrzeni, kreowaniu miejsc pracy, unowocześnianiu firm oraz budowaniu silnej, lokalnej gospodarki. Zwolnienie podatkowe jest niejako premią za rozwój – przedsiębiorca odzyskuje środki, które przeznacza na inwestycje. Ulgę podatkową można otrzymać na budowę nowego zakładu, zwiększenie zdolności produkcyjnej, wprowadzenie nowych produktów, wdrożenie innowacji.

Wraz z pojawieniem się Polskiej Strefy Inwestycji w 2018 r. została także zniesiona bariera terytorialna, co oznacza, że inwestować można wszędzie i nie potrzeba do tego specjalnych gruntów położonych w strefie ekonomicznej. Nawet najmniejsi podatnicy, budujący niewielką wytwórnię mogą starać się o zwolnienie z opodatkowania w ramach PSI. Firmy od kilku lat chętnie korzystają z tego narzędzia, daje im to sporą przewagę rynkową i pozwala osiągnąć realne korzyści finansowe.

Wysokość ulgi podatkowej jest uzależniona od poniesionych nakładów inwestycyjnych. Jeśli przedsiębiorca – właściciel malej firmy – zainwestuje 10 mln zł, może z tej kwoty odzyskać 5,5 mln zł (55% poniesionych nakładów inwestycyjnych). Kwotę 4,5 mln zł może odzyskać właściciel średniej firmy (45%), a 3,5 mln zł dużej (35%). Odzyskać, czyli nie płacić podatku dochodowego tak długo, aż ten limit zostanie wyczerpany. Jednak z ulgi może korzystać nie dłużej niż 12 lub 15 lat.

Trudne warunki gospodarcze w czasie kryzysu spowodowały, że przedsiębiorcy szukają najlepszych dla siebie rozwiązań. Podnoszenie efektywności i szukanie oszczędności, poprzez inwestycje, to główne recepty na to, by przetrwać ten okres. PSI jak żadna inna forma pomocy wspiera inwestycje firm mikro i małych, których domeną są unikalne produkty, o wyjątkowej jakości, z jakich są znani małopolscy przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. Skorzystanie z tego instrumentu wsparcia powinno się więc wydawać oczywistym krokiem dla każdego mikro i małego przedsiębiorcy, który planuje swój rozwój. Atrakcyjniejsze warunki korzystania ze zwolnienia podatkowego dają przewagę nad większymi podmiotami, a łatwiejsze do spełnienia warunki wejścia sprawiają, że inwestycja dużego przedsiębiorcy, która nie kwalifikowałaby się do wsparcia, realizowana przez MŚP może zostać objęta zwolnieniem podatkowym.

Obecny okres spowolnienia gospodarczego, może zatem zostać wykorzystany na przygotowanie do dalszego rozwoju biznesu i umocnienia konkurencyjnej pozycji przedsiębiorstwa.

Więcej informacji na temat Polskiej Strefy Inwestycji oraz szczegółowe zasady regulujące formę wsparcia, w postaci ulgi podatkowej można uzyskać w Krakowskim Parku Technologicznym, instytucji zarządzającej programem na terenie Małopolski. Zapraszamy do kontaktu!

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy