Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak wybrać odpowiedni grunt do ścian?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Nim przystąpisz do najprzyjemniejszej i dającej wizualny efekt części remontu lub wykończenia, czyli malowania ścian, niezbędne są odpowiednie prace przygotowawcze. Tylko one pozwolą osiągnąć trwały oraz satysfakcjonujący rezultat. Jednym etapów prac przygotowawczych jest zastosowanie gruntu do ścian. Jak go wybrać i co warto wiedzieć na jego temat?

Co należy wiedzieć o gruncie do ścian przed wyborem odpowiedniego?

Grunt do ścian to produkt na tyle istotny w tworzeniu końcowego efektu wyglądu ścian, że warto zgłębić wiedzę na jego temat jeszcze przed zakupem. Jednym z istotnych jego parametrów jest liczba oraz rodzaj cząsteczek wiążących. Dobrej jakości preparat będzie zawierał od 10 do 12% stałych cząsteczek. Środek posiadający mniejszą ilość nie będzie wystarczająco spełniał swojej funkcji. Drugą istotną kwestią, którą należy brać pod uwagę przy wyborze gruntu malarskiego jest rodzaj podłoża. Do różnych ich rodzajów będzie pasował inny grunt i tylko na przeznaczonej powierzchni może wykazywać pełne właściwości. I wreszcie wydajność gruntu. Szacuje się, że środek gruntujący powinien charakteryzować się wydajnością przynajmniej 10mkw/l. To ważne również z ekonomicznego punktu widzenia.

Grunt pod farbę – cechy i właściwości

Grunt pod farbę to środek nakładany na ściany zgodnie z nazwą jeszcze przed malowaniem farbą nawierzchniową. Do wyboru są preparaty gruntujące oraz farby podkładowe. Istotne jest, by po zastosowaniu środka gruntującego odczekać przynajmniej 24 godziny przed przystąpieniem do kolejnych prac wykończeniowych. Czas jest niezbędny, aby środek mógł odpowiednio wyschnąć.

Jakie są zadania gruntu pod farbę? To przede wszystkim wzmocnienie podłoża oraz sprawienie, by pylistość tynków oraz innych elementów podłoża została ograniczona. Dzięki zastosowaniu środka gruntującego można też osiągnąć poprawę przyczepności podłoża oraz zmniejszenie jego chłonności, co pozwala zużyć mniej farby nawierzchniowej.

Farba podkładowa czy grunt?

Przy drobnych zmianach wnętrzarskich oraz na ścianach będących w dobrej kondycji można zastosować również farbę podkładową. W przypadku remontów, wykończenia wnętrz lub też przy całkiem nowych aranżacjach lepiej wybrać środek gruntujący. To sposób na zwiększenie przyczepności, zmniejszenie chłonności, ale i odpowiednie wyrównanie podłoża. Dzięki niemu efekt końcowy będzie w większym stopniu zadowalający.

Jaki grunt pod farbę wybrać?

Poszukując odpowiedniego środka gruntującego warto zajrzeć na stronę: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Grunty-i-szpachle/c/b2c-land-and-putty i znaleźć grunt, który będzie najbardziej odpowiedni dla danego podłoża. Jeśli poszukujesz preparatu idealnego pod farby ceramiczne oraz lateksowe, dobrym wyborem będzie MAGNAT Grunt. Środek ten zapewnia nie tylko ochronę, ale doskonale matową powłokę oraz odporność na szorowanie i zmywanie. Równie skuteczny będzie preparat ŚNIEŻKA Grunt, który zmniejszy chłonność podłoża oraz zużycie farby i poprawia efekt końcowy. Nadaje się również do pierwszego malowania płyt gipsowo-kartonowych.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy