Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Coraz mniej osób potrafi grać na basie… jednak nie w Łużnej

Autor: Bartek Serafin
Towarzystwo Teatru, Orkiestry i Chóru Włościańskiego w Łużnej ma przyjemność poinformować, że od dnia 1 kwietnia 2021r. realizuje projekt pn.„My som spod Pustek - Łużańska Szkoła Tradycji 2021”. 

W ramach przedstawionego projektu prowadzona jest nauka gry na basach ludowych dla dwóch osób. 

Info My som spod Pustek_logs

Celem projektu jest przede wszystkim popularyzacja zanikającychjużumiejętnościgryna tradycyjnych instrumentach ludowychtakich jak basy ludowe. Zadecydowano o podjęciu nauki gry właśnie nawymienionyminstrumencieponieważodwielulatdajesięzauważyćbrakzainteresowaniagrąnabasach. O ile nie sprawia większych trudności nabór do kapeli ludowych muzyków grających na trąbce czy klarnecie, to występuje ogromny deficyt muzykujących na basach. Projekt zakłada zorganizowanie warsztatów dla osób bez względu na wiek, posiadających predyspozycje muzyczne tj. słuch muzyczny oraz poczucie rytmu. Jedna z osób zakwalifikowanych do udziału w warsztatach posiada już pewne umiejętności nabyte w roku ubiegłym, natomiast dla drugiej osoby będzie to pierwszy kontakt z tym instrumentem. Nauka odbywać będzie się na zasadzie mistrz-uczeń, metodą beznutową tzn. mistrz będzie demonstrował uczniowi sposób gry natomiast zadaniem ucznia będzie wielokrotne powtarzanie zademonstrowanych fraz i technik aż do ich całkowitego opanowania. W zależności od uzyskanych efektów nauczania osoby biorące udział w zajęciach warsztatowych wystąpią publicznie w składzie kapeli ludowej “Łuźnioki” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej. 

Towarzystwo pragnie w tym miejscu serdecznie podziękować Ministrowi Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za udzielone wsparcie finansowe w ramach Programu Ministra pn. „Kultura ludowa i tradycyjna”. 

Info My som spod Pustek_stopks

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy