Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Rasy psów – co powinieneś wiedzieć? Przedstawiamy pięć popularnych ras psów, które mogą okazać się idealnym wyborem dla Ciebie

Autor: Mateusz Książkiewicz
Domowych pupili stale przybywa. Psy spotykamy już nie tylko na wsiach czy domkach z ogródkiem, ale i w mieszkaniach w bloku. Obecnie każdy potencjalny właściciel będzie mógł znaleźć psa dla siebie. Poniżej prezentujemy kilka z popularnych ras psów.

1) Akita Inu

Wbrew swojemu urokowi nie jest to pies dla niedoświadczonego właściciela. Tę rasę charakteryzuje niezależność i upór. Akita to psi indywidualista, który nie przepada za obcymi zwierzętami oraz ludźmi. Jako pies myśliwski posiada wysoko rozwinięty instynkt łowiecki, nad którym może być ciężko zapanować.

Wychowanie i prowadzenie Akity wymaga od właściciela przede wszystkim wiedzy, cierpliwości i konsekwencji. Jeśli jesteś osobą, która tak samo jak Akita nie przepada za przesiadywaniem w towarzystwie dużej grupy ludzi, ta rasa może okazać się dla Ciebie. Jeżeli posiadasz wiedzę oraz nie będzie to Twój pierwszy pies, a oprócz tego jesteś osobą aktywną i będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu – być może warto zastanowić się właśnie nad tą rasą.

Jeśli interesują Cię psy gończe to na Klubie Teriera znajdziesz sporo przedstawicieli tej rasy: klubteriera.pl

2) Cocker spaniel

Cocker spaniele z charakteru to wesołe, energiczne i ciekawskie psy. Uwielbiają zabawę i pieszczoty, są bardzo serdeczne. Mogą jednak wykazywać się dużym uporem (w końcu to psy myśliwskie). Rasa ta potrzebuje konsekwentnego, ale niezbyt surowego wychowania i prowadzenia.

Jeśli nie masz doświadczenia z psami, Cocker spaniel może sprawdzić się jako pierwszy pupil, ale pod warunkiem, że będziesz się bezwzględnie trzymał ustalonych reguł. Ze względu na swoje łagodne usposobienie i ogromne zamiłowanie do zabawy, ten spaniel sprawdzi się jako milusiński rodziny z dziećmi. Pamiętaj jednak, że każda zabawa psa z dzieckiem musi być nieustannie monitorowana przez osobę dorosłą.

3) Posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski jest psem zrównoważonym, opanowanym, a przy tym wesołym. Do osób obcych zachowuje powściągliwość. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem posokowca bawarskiego musisz wiedzieć, że wysoko rozwinięty instynkt łowiecki u tej rasy może przysporzyć Ci kłopotów. Zwierzę spuszczone luzem ze smyczy może pobiec w nieznane, gdy trafi na interesujący go trop.

Posokowiec bawarski wymaga też sporej dawki dziennego ruchu i dużo przestrzeni, dlatego jeśli nie jesteś osobą aktywną fizycznie, do tego mieszkasz w kawalerce, nie będzie to pies dla Ciebie. Jeżeli jednak jesteś myśliwym, lubisz sport albo wyjeżdżasz w ciekawe miejsca, w które możesz zabrać psa ze sobą, może być on doskonałym kompanem.

4) Owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki inaczej jest zwany Sheltie. Owczarki te są czułe, wesołe i skore do zabaw, ale przy tym nieufne wobec obcych. Jest to rasa bardzo inteligentna, a jej przedstawiciele szybko się uczą. Ponieważ jest psem bardzo towarzyskim, sprawdzi się jako pupil rodziny ze starszymi dziećmi, nawet dla niedoświadczonych właścicieli. Nie sprawia też problemów w akceptacji innych psów lub mniejszych zwierząt domowych.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że szetland jako owczarek może być bardzo szczekliwy (dlatego ważna jest nauka już od szczenięctwa) i wymaga odpowiedniej dawki ruchu. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, może być psem idealnym do mieszkania, pod warunkiem zapewnienia mu bodźców i właściwej aktywności fizycznej. Wychowanie powinno być łagodne, ale konsekwentne.

5) Hawańczyk

Hawańczyk to piesek do towarzystwa, o żywiołowym i radosnym usposobieniu. Jest ufny i czujny, bardzo przywiązuje się do właścicieli. W stosunku do obcych przedstawiciele tej rasy są nastawione przyjaźnie, ale może zdarzyć się nieśmiałość. Ma stosunkowo krótkie łapy, dlatego będzie idealny na spokojny spacer, ale bieganie przy rowerze nie będzie dla niego odpowiednią formą aktywności.

Ponieważ hawańczyki łatwo i szybko się uczą, sprawdzą się jako pierwsi pupile w domu. Będą świetnymi towarzyszami zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby samotnej, która nie jest zbyt aktywna fizycznie. Jako rasa mało hałaśliwa, dlatego nadaje się również do mieszkania w bloku – nauczony zostawania samemu nie powinien sprawiać problemu sąsiadom.

fot. nadesłane

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy