Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak wybrać rachunek inwestycyjny?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Inwestowanie na rynkach finansowych rozpoczyna się od otworzenia konta u brokera lub na platformie, która spełnia nasze wymagania. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze – dzięki temu będziemy mogli już od początku wdrożyć skuteczne strategie i zyskać dostęp do najbardziej wartościowych rynków.

Rachunek indywidualny i firmowy

Na początek warto zaznaczyć, że zarówno regulacje, jak i oferty brokerów oraz platform inwestycyjnych znacznie się różnią w zależności od tego, czy interesuje nas rachunek osobisty, czy firmowy. Inwestowanie jako firma często wiąże się ze znacznie wyższym wkładem początkowym, jak również koniecznością dostarczenia dodatkowych dokumentów, takich jak sprawozdania finansowe. Same zasady inwestowania są jednak w większości identyczne pomiędzy kontem osobistym a firmowym.

Pierwszy krok przy zakładaniu rachunku: zasilenie początkowe

Otwierając konto na najbardziej zaufanych platformach, musimy liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu początkowego. Jego wysokość może być różna w zależności od rodzaju konta – opłaty startowe rozpoczynają się od około 2 000 USD. To kwota, którą następnie możemy wykorzystać na różnego rodzaju inwestycje. Przed wyborem konkretnej oferty warto zapoznać się z wysokością wkładu startowego i zakresem wsparcia przy wybranym wariancie konta.

Obsługa klienta

Niektóre podmioty zajmujące się finansami, takie jak na przykład bank Saxo, zapewniają specjalne wsparcie dla klienta przy ofertach premium i VIP. W niektórych przypadkach możemy nawet liczyć na osobistego opiekuna, jak również stały kontakt z ekspertami. Jeśli chcesz skorzystać z tego typu propozycji, tutaj dowiesz się więcej na temat ofert Saxo.

Wysokość opłat i prowizji

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj konta postawimy, musimy wziąć pod uwagę wszelkie koszty związane z prowadzeniem rachunku i dokonywaniem transakcji. Opłaty mogą się różnić w zależności od konkretnego instrumentu finansowego – nawet w obrębie oferty jednego brokera. Należy zwrócić uwagę również na kwestie takie jak spready, których wysokość może mieć spory wpływ na nasze wyniki.

Dostęp do różnych rynków

To jedna z najistotniejszych kwestii przy wyborze rachunku. Obecnie możliwy jest łatwy handel nie tylko akcjami i obligacjami z całego świata, lecz także innymi instrumentami finansowymi – kontraktami na różnice, kryptowalutami, parami walutowymi, towarami i wiele, wiele więcej. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego należy do najlepszych metod ograniczenia ryzyka, wobec czego warto zadbać o dostęp do jak największej liczby różnych rynków w jednym miejscu.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy