Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Na co zwrócić uwagę wybierając serwis wózków widłowych?

Autor: Mateusz Książkiewicz

W branży wózków widłowych działa wiele serwisów oferujących możliwość dokonania przeglądu i naprawy sprzętu. Na pierwszy rzut oka wybór idealnego warsztatu może stanowić duże wyzwanie. W tym artykule zawarte są informację na temat przepisów, jakie powinien spełniać każdy serwis wózków widłowych oraz parametry, którymi klient powinien sugerować się wybierając serwis.

Uprawnienia Urzędzie Dozoru Technicznego

Decydując się na konkretny serwis wózków widłowych warto na początek sprawdzić, czy działa on zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3.02.2003r. wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia zostają objęte dozorem technicznym. Przekłada się to na konkretne obowiązki wobec importerów, użytkowników, konserwatorów i operatorów. Zgodnie z przepisami:

Warto się więc upewnić, czy wybierany serwis wózków widłowych przeprowadził odpowiednie szkolenia i uzyskał pozwolenie Urzędu Dozoru Technicznego. Powinno ono zawierać zgody na dokonywanie napraw oraz modernizacji wózków widłowych. Nie można także zapomnieć, że obsługa wózków widłowych wiąże się z koniecznością posiadania przez operatorów odpowiednich kursów. Kluczowe jest więc, by wszyscy pracownicy posiadali uprawnienia konserwatora Urządzeń Transportu Bliskiego oraz uprawnienia gazowe. 

Samego użytkownika dotyczy natomiast rejestracja oraz dokonywanie przeglądów technicznych posiadanych wózków. Warto więc z odpowiednim wyprzedzeniem wybrać serwis wózków widłowych, w którym firma mogłaby wykonywać takie regularne przeglądy.

Parametry usługi

Jeśli wybrany serwis wózków widłowych spełnia wymogi prawne, to można wziąć na tapet aspekt jakościowy wykonywanych usług. Decydując się na podjęcie współpracy z konkretną firmą klient powinien mieć na względzie kwestie takie jak: stosowane części zamienne, czas usługi i oferowany sprzęt zastępczy, ewentualną możliwość dokonania napraw w swoim zakładzie, opinie innych użytkowników oraz cenę naprawy.

Stosowane części zamienne

Części do wózków stosowane w serwisach mogą pochodzić zarówno od bezpośrednich producentów wózków jak i od firm zajmujących się dystrybucją zamienników. Decydując się na wymianę warto mieć na względzie, że nie zawsze zamienniki spełnią wszystkie oczekiwania. Poleca się skonsultować z serwisem, jakie części zamienne stosuje podczas napraw, poznać ich producenta i jakość. Niekiedy wybierając tańsze niefirmowe zamienniki można narazić się na konieczność powtórzenia naprawy w stosunkowo krótkim czasie.

Czas usługi i oferowany sprzęt zastępczy

Wózki widłowe to maszyny codziennego użytku. Wybierając odpowiedni serwis wózków warto wziąć pod uwagę czas, w jakim zostanie wykonana naprawa. Jeśli będzie on długi, to może mieć to wpływ na przebieg prac w firmie i opóźnienie zakończenia niektórych czynności magazynowych. Gdy przewidywany czas naprawy przekracza 12 godzin serwis powinien zaoferować klientom możliwość skorzystania ze sprzętu zastępczego.

Naprawa wózków widłowych w twojej firmie

Niekiedy serwisy wózków widłowych oferują możliwość dokonania naprawy w firmie klienta. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, jeśli zakład znajduje się w dużej odległości od większego miasta i transport wózka byłby kosztowny. Dodatkowo takie rozwiązanie oszczędza czas, który trzeba by przeznaczyć na trasę. Należy jednak mieć na względzie, że nie zawsze będzie to opłacalna opcja, ponieważ może łączyć się z dodatkowymi opłatami, o których serwisy nie informują na starcie.

Opinie innych użytkowników wózków widłowych

Kluczowe przy sprawdzaniu serwisów wózków widłowych są opinie klientów na ich temat. Zagłębiając się w pozostawione przez nich publiczne komentarze na temat usług można w szybki sposób zrewidować, czy zapewniania serwisanta zgadzają się z rzeczywistym stanem. Czytając opinie warto mieć jednak na względzie datę ich publikacji, gdyż w tego typu miejscach jakość usług może się znacznie zwiększyć na przestrzeni kilku lat.

Aby dbać o aktualność takich opinii warto po zakończeniu współpracy z serwisem opisać w internacie każdą wykonaną naprawę wraz z naszym zdaniem na jej temat. Jedną z usług, jaką zaleca się opisać jest na pewno montaż instalacji gazowych, gdyż do jego przeprowadzenia serwis powinien posiadać specjalne uprawnienia.

Cena naprawy

Decydując się na podjęcie współpracy z konkretnym serwisem wózków widłowych powinno się brać pod uwagę nie tylko cenę naprawy, ale także zmienne, z których ona wynika. Nieraz spotkać można ofertę niezwykle konkurencyjną, która jednak nie będzie najlepsza, ponieważ jakość naprawy pozostawia wiele do życzenia. Przed ostatecznym podjęciem decyzji warto dokonać bilansu plusów i minusów każdej z ofert i kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie tylko ceną.

Podsumowanie

Wybór serwisu wózków widłowych, z którego ma zamiar skorzystać firma jest procesem narażonym na duże ryzyko. Mimo wszystko nie należy poprzestawać na sprawdzeniu jakości usług jednego zakładu i zaleca się we własnym zakresie dokonać testów w tej dziedzinie. Ostatecznie każdemu klientowi może zależeć na innych opcjach i możliwościach, które zapewnia serwis. Nie oznacza to jednak, że ulubiony warsztat w każdym przypadku spełni oczekiwania indywidualnego klienta. Oddając do serwisu wózki widłowe należy więc mieć na względzie przede wszystkim własne wymagania względem warsztatu oraz budżet, którym możemy operować.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy