Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

W co inwestować? Porady dla początkujących

Autor: Dorota Pietrzak

Coraz więcej Polaków interesuje się inwestowaniem. Nie chodzi tylko o oszczędzanie i odkładanie pewnych sum na lokacie czy koncie oszczędnościowym, ale także inne formy. W co inwestować? W niniejszym artykule omawiamy porady dla początkujących osób. 

  1. Jakie inwestycje są dobre na początek?
  2. Jaką lokatę bankową wybrać?

Jesteś zainteresowany inwestowaniem swoich oszczędności, ale nie wiesz właściwie, od czego warto zacząć? A może po prostu szukasz rozwiązań, które sprawdzą się przy chęci inwestowania małych kwot? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, w co warto inwestować. Zapraszamy do lektury!

Jakie inwestycje są dobre na początek?

Jakie inwestycje są dobre na początek? Jeśli chodzi o małe kwoty – na przykład od 1000 do 5000 zł – dobrym rozwiązaniem będą przede wszystkim konta oszczędnościowe i lokaty terminowe. To proste i łatwe sposoby, które pozwalają na bezproblemowe odłożenie pieniędzy. Wystarczy miesięcznie odkładać niewielkie sumy, a te same na koncie oszczędnościowym czy lokacie będą się pomnażać. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba mieć żadnej wiedzy na ten temat. Konta oszczędnościowe czy lokaty nie wymagają od nas także żadnych dodatkowych zadań. Jedyne, co musisz zrobić, to jeszcze na początku zorientować się, jakie są warunki różnych kont oszczędnościowych lub lokat terminowych. Sprawdź koniecznie wysokość oprocentowania – większe oprocentowanie to równie większa korzyść dla nas samych. 

Kolejną formą, którą poleca się na początek inwestowania, są obligacje państwowe. To bezpieczne rozwiązanie związane z lokowaniem kapitału, gwarantujące również odpowiednią ochronę przed inflacją. Jeśli interesują Cię obligacje, możesz także zwrócić uwagę również na te, które pochodzą z wysoko rozwiniętych krajów. Sporą popularnością cieszą się także obligacje korporacyjne, chociaż są nieco bardziej ryzykowne od państwowych.  

Jeśli nie obligacje, to równie dobrym pomysłem będą fundusze inwestycyjne. To świetna opcja do inwestowania małych kwot. Co miesiąc możesz dokupować kolejne jednostki i to z reguły na niskie kwoty. Do zalet tego rodzaju inwestowania zalicza się nie tylko różnorodność, ale i tak zwany zdywersyfikowany portfel. 

Coraz większą popularnością cieszy się również inwestowanie w kryptowaluty, mimo iż istnieje pewne ryzyko, że zamiast zarobić, stracimy sporą kwotę. Jeśli jednak zapoznamy się z tym zagadnieniem i wybierzemy odpowiednią dla nas strategię inwestowania, w stosunkowo krótkim czasie możemy pomnożyć swoje oszczędności.

Więcej pomysłów na inwestowanie znajdziesz w artykule opublikowanym na stronie http://lokatowy.pl/w-co-i-jak-inwestowac-male-kwoty-1000-do-5000-zlotych/

Jaką lokatę bankową wybrać?

Jako początkująca osoba zainteresowałeś się lokatą, ale nie wiesz, którą wybrać? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z rankingów, które są na bieżąco aktualizowane. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które oferty są w danym momencie najkorzystniejsze. Taki ranking znajdziesz między innymi na stronie lokatowy.pl, gdzie oprócz listy otrzymujesz także możliwość dokładnego sprawdzenia oferty. Porównywarka udostępnia oczywiście informacje na temat najlepszych lokat terminowych, które są rzetelnie analizowane i stale aktualizowane. 

Taki ranking porównuje okres, oprocentowanie, limit lokat, maksymalną i minimalną sumę, którą trzeba na początku zainwestować oraz informacje dotyczące konieczności założenia konta. Jeśli któraś oferta Cię zainteresuje, nie musisz samodzielnie szukać jej na stronie wybranego banku. W rankingu jest specjalny przycisk, który przekierowuje Cię bezpośrednio na odpowiednią witrynę oraz tam, gdzie będziesz mógł od razu złożyć wniosek.

Bez względu na to, czy ktoś zdecyduje się na zakup mieszkania, akcje, czy inną inwestycję, powinien dobrze zrozumieć rynek i liczyć się z ryzykiem utraty kapitału. Oczywiście mieszkanie jest pod tym względem bezpieczniejsze niż na przykład akcje, szczególnie jeżeli kupuje się je na wynajem. Istnieje jednak ryzyko, że stopy procentowe będą dalej rosły, przez co trudno będzie zarobić na takich inwestycjach. Duże znaczenie ma również lokalizacja. Mieszkanie w Warszawie będzie można wynająć za więcej niż w małej miejscowości, ale też będzie odpowiednio droższe. Do tego dochodzą kosztowne materiały potrzebne na remont i problem z tym, aby otrzymać kredyty nawet jeżeli ktoś nie narzeka na brak pracy. Można jednak spróbować znaleźć lokale w niższej cenie i wysłać zapytanie, bo dzięki temu inwestycja może przynieść większe zyski.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy