Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Postępowanie przy zalaniu mieszkania

Autor: Bartek Serafin

Do zalania mieszkania może dojść z winy naszej, sąsiada lub zarządcy budynku. Czasami zdarza się także, że za nagromadzenie się wody odpowiadają warunki atmosferyczne. Przyczyn może być wiele, a konsekwencje znaczące. To nie tylko uszkodzenie podłóg, ścian czy sprzętu, ale także ryzyko występowania niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Co robić, gdy dojdzie do zalania? Czy samodzielna próba osuszenia mieszkania może być skuteczna?

Zalanie mieszkania niewątpliwie należy do najczęściej występujących szkód. Przyczyn może być wiele, a konsekwencje znaczące. To nie tylko uszkodzenie podłóg, ścian czy sprzętu, ale także ryzyko występowania niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Samodzielna próba osuszania jest nieskuteczna, zatem co należy zrobić?

Jakie są najczęstsze przyczyny zalania mieszkania?

Do zalania mieszkania może dojść z winy naszej, sąsiada lub zarządcy budynku. Czasami zdarza się także, że za nagromadzenie się wody odpowiadają warunki atmosferyczneNajczęściej awarii ulega wężyk, który ma odprowadzać wodę z urządzeń np. pralki czy zmywarki. Zatkany zlew czy zapchana kanalizacja wraz z rurami odprowadzającymi wodę, również może spowodować powódź w naszym lokalu. Warto również zwrócić uwagę na rury w poziomie, ponieważ ich rozszczelnienie będzie wiązało się z koniecznością pokrycia przez nas skutków jej awarii.

Z kolei za rozszczelnienie rury w ścianie (pionowej) w tym wodnych i kanalizacyjnych odpowiada zarządca budynku, ponieważ mógł on nie dopilnować kontroli okresowej. Odpowiedzialny może być także deweloper, gdyż na etapie budowy mogło dojść do nieprawidłowości, które miały wpływ na awarię. Zalanie może być również wynikiem niedopatrzenia, np. sąsiad zapomniał zakręcić kran.

Co robić, gdy dojdzie do zalania?

W momencie, kiedy dostrzeżemy, że w mieszkaniu pojawia się woda lub zacieki na ścianach, należy niezwłocznie zlokalizować przyczyny takiej sytuacji. W przypadku, kiedy z sufitu skrapla się woda, należy zabezpieczyć podłogę, np. podstawiając wiaderko i od razu udać się do sąsiada. Ważne jest, aby minimalizować ryzyko dużych szkód. Warto sprawdzić domowy sprzęt czy odpływ, ponieważ mogło dojść do awarii lub zatkania. W sytuacji, kiedy ustalenie przyczyny staje się czasochłonne lub doszło do niej w wyniku usterki pionów kanalizacyjnych, konieczne będzie zakręcenie zaworów. Po ustaleniu awarii należy usunąć nadmiar wody w mieszkaniu i zabezpieczyć ruchome elementy. Nie wolno naprawiać skutków, powstałych w wyniku zalania. W dalszej kolejności należy zebrać dowody i zgłosić szkodę do ubezpieczyciela.

Jak skorzystać z ubezpieczenia?

Kiedy w mieszkaniu dojdzie do zalania, szkodliwość strat zostanie zminimalizowana, a winowajca zostanie ustalony, należy odpowiednio udokumentować zdarzenie. Można to zrobić, nagrywając film lub robiąc zdjęcia. Takie działanie będzie stanowiło dowód dla ubezpieczyciela lub sądu, w sytuacji, kiedy winowajca nie poczuwa się do winy. Dokumentując straty, warto robić to w obecności osoby odpowiedzialnej za zalanie i przedstawiciela spółdzielni mieszkaniowej. W dalszej kolejności należy sporządzić protokół. Następnie należy zgłosić zalanie do ubezpieczyciela. Co ważne, trzeba to zrobić w określonym terminie, czyli najczęściej 3-7 dni od wystąpienia szkód. Po upływie tego czasu uzyskanie odszkodowania będzie niemożliwe. Wyjątek stanowi nieobecność właściciela lokalu podczas zalania, jednak taki przypadek należy udowodnić.

Ubezpieczyciel wyznacza rzeczoznawcę, który oceni skalę strat, ustali przyczyny i wskaże winowajcę. Po zakończeniu oględzin ubezpieczyciel w ciągu 30 dni powinien wypłacić odszkodowanie.

Zalanie przez sąsiada bądź z winy spółdzielni – co robić?

W sytuacji, kiedy do zalania mieszkania doszło z winy sąsiada lub wspólnoty mieszkaniowej, taka sytuacja zgłaszana jest przy uwzględnieniu polisy ubezpieczeniowej winowajcy. W przypadku, kiedy do szkód w lokalu doszło z winy jego właściciela lub w wyniku działania warunków atmosferycznych, wówczas zdarzenie jest zgłaszane do swojego ubezpieczyciela. W przeciągu dwóch dni od zdarzenia należy poinformować o tym fakcie zarządcę budynku.

W sytuacji, kiedy do zalania doszło w wyniku awarii rur pionowych, wówczas winę za zaistniałą sytuację ponosi zarządca budynku. W przypadku, kiedy mieszkanie było odebrane od dewelopera, możliwe jest skorzystanie z rękojmi (obowiązuje przez okres 5 lat). Ma on wtedy obowiązek usunięcia i naprawy wady technicznej. Warto pamiętać, że każdy zarządca budynku ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

Czy samodzielna próba osuszenia mieszkania może być skuteczna?

Samodzielna próba uprzątnięcia lokalu może stanowić poważne wyzwanie. Najczęściej po uprzątnięciu nadmiaru wody, pomieszczenie jest wietrzone. Jednak proces ten jest wymagający i w dużej mierze zależy od pogody i wilgotności panującej na zewnątrz. Niestety najlepsze warunki atmosferyczne sprzyjające osuszaniu panują w okresie zimowym, jednak ze względów ekonomicznych jest to nieopłacalne. W miesiącach wiosennych, letnich czy jesiennych zmienność temperatur oraz wilgotność powietrza, zdecydowanie utrudniają cały proces. Wietrzenie jest wymagające i długotrwałe, ponadto nigdy nie chroni przed rozwojem pleśni czy grzybów. Ich występowanie może mieć negatywne skutki dla układu oddechowego.

Jak skutecznie osuszyć zalaną powierzchnię i zapobiec rozwojowi pleśni?

Samodzielna próba osuszania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Nie warto zatem zwlekać z zatrudnieniem firmy specjalizującej się w takich przypadkach. Zakres prac techników będzie obejmował wywiezienie i utylizację uszkodzonych mebli czy sprzętówusunięcie wody, ścieków czy fekaliów, odkażenie termiczne powierzchni, osuszanie całego pomieszczenia, dezynfekcja, czyli np. użycie zamgławiacza.

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod na pozbycie się przykrych skutków zalania jest ozonowanie. Pracownicy za pomocą generatora rozprowadzają ozon na całej powierzchni. Dzięki temu, że wnika on w najmniejsze zakamarki, usuwa brzydki zapach oraz niweluje powstałą pleśń i grzyb. Tylko takie działanie daje pewność, że dezynfekcja po zalaniu przyniesie oczekiwane rezultaty, a lokal będzie bezpieczny.

Zalanie mieszkania wiąże się z szeregiem formalności, które należy dopełnić. W dalszej kolejności warto zadbać, aby lokal był bezpieczny w użytkowaniu. W tym celu warto zlecić dezynfekcję profesjonalnej firmie.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy