Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Remontują dach dworu w Jeżowie. Stary groził katastrofą!

Autor: Dorota Pietrzak

Zabytkowy Dwój Obronny w Jeżowie (miejscowość Wilczyska, gmina Bobowa) doczekał się prac remontowych i konserwacyjnych związanych z dachem. Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie wyda blisko 600 tysięcy na realizację tego zadania. Inwestycję realizuje firma z Podwilka (powiat nowotarski).

Pod koniec kwietnia Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie, który jest właścicielem zabytkowego Dworu Obronnego w Jeżowie wyłonił wykonawcę zadania: “Zmiana pokrycia dachu, konserwacja więźby dachowej na istniejącym Dworze Obronnym w Jeżowie”.

Woda z dachu zalewała stropy zabytkowego dwory w Jeżowie

Dach jaki jeszcze do niedawna widzieliśmy był wykonany w 1989 roku. Zgodnie z opisem zamówienia, był to gont topolowy, cięty o małej żywotności. Zalegające na jego powierzchni igliwie oraz liście, ulegało gniciu przeć co dochodziło do destrukcji. Następstwem było wsiąkanie wody opadowej w głąb gontu a kolejno zalewanie stropów i co gorsze, zabytkowych fresków w sali zamkowej.

Nie w lepszym stanie była więźba dachowa, której ostatni remont był przed 60 laty. Dokładnie w 1960 roku. Wymieniono wówczas konstrukcje dachu, jednak jako świadku wykorzystano fragmenty belek z wcześniejszej konstrukcji.

Nad pracami remontowymi czuwam Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

fot. D. Tarsa

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy