Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wady i zalety mieszkania w Bobowej

Autor: Mateusz Książkiewicz

Bobowa to małe miasto w województwie małopolskim w powiecie Gorlickim. Liczba ludności Bobowej ledwie przekracza trzy tysiące, czyli wynosi mniej niż połowę liczby mieszkańców największych wsi województwa małopolskiego (Jawiszowice 6 743, Osiek 6706, Zawoja 6 483).

Co więcej, gdyby Bobowa była wsią, nie znalazłaby się nawet na liście 50 największych wsi województwa. Tak też z resztą było do 2009 roku, w którym to Bobowa odzyskała prawa miejskie utracone w 20-leciu międzywojennym, a dokładnie w 1934 roku.

W tym artykule opiszemy pokrótce historię tego miasta, wady i zalety mieszkania w nim oraz zastanowimy się, czy da się w nim znaleźć mieszkanie na wynajem na Rentola.

Historia Bobowej

Decyzja o przywróceniu Bobowej praw miejskich była jak najbardziej słuszna. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi bowiem już z 1339 roku. O Bobowej w swoich kronikach wspominał też Jan Długosz. Jest więc to jedno z najstarszych polskich miast, a zabranymi przed II wojną światową prawami miejskimi Bobowa mogła się chwalić przez prawie sześć wieków.

W trakcie swojego istnienia Bobowa była głównie niewielkim ośrodkiem rolniczo-rzemieślniczym. W mieście co tydzień odbywał się lokalny targ, a kupcy z Bobowej dostarczali do Krakowa woły i zboże, w zmian za ołów i jego tlenki służące do produkcji glinianych naczyń.

Niestety niewiele zabytków zachowało się z dawnych czasów miasta. Drewniane zabudowania miejskie trzykrotnie odwiedzały wielkie pożary, po których niewiele ocalało. Najważniejszym świadectwem tego, jak Bobowa wyglądała w przeszłości, są szkice Stanisława Wyspiańskiego, który w 1889 roku podczas zwiedzania okolicy odwiedził miasto. W tym samym roku miał miejsce ostatni z trzech wspomnianych wcześniej wielkich pożarów. Więc dzięki rysunkom tego polskiego artysty możemy zobaczyć, jak Bobowa wyglądała pod koniec XIX wieku.

Wady mieszkania w Bobowej

Mieszkanie w każdej małej miejscowości ma swoje wady. Bobowa nie jest tu wyjątkiem. Najbardziej istotnymi wadami, jakie widzimy w mieszkaniu w tym mieście są:

Odległość od większych miast — Bobową od największego miasta w regionie i jednocześnie miasta wojewódzkiego, czyli Krakowa dzieli spora odległość, bo ponad 100 kilometrów. Samochodem pokonanie tej trasy zajmuje niecałe dwie godziny. Korzystając z transportu publicznego, czas ten rośnie do przynajmniej dwóch i pół godziny. Znacznie bliżej położonym sporym miastem jest Nowy Sącz. W tym
przypadku jest to niecałe 30 kilometrów, które można samochodem pokonać w około pół godziny, a transportem publicznym w około godzinę.
Wybór mieszkań i domów na wynajem — mała miejscowość to mało budynków, a co za tym idzie, mało nieruchomości na wynajem. Jako dowód tego możemy podać fakt, że nasza ulubiona wyszukiwarka ogłoszeń, czyli Rentola nie wyszukuje żadnego mieszkania, czy domu do wynajęcia w tej miejscowości.
Mniejsze możliwości — mała miejscowość nie jest w stanie zapewniać młodym ludziom tylu możliwości co duże miasta. Liczba aktywności, hobby i pasji, które można realizować, jest mniejsza.
Rynek pracy — mniejsze możliwości odnoszą się również do rynku pracy. W małych miastach i na wsiach biznesy są znacznie bardziej rozproszone, przez co jest ich mniej, a w efekcie mniej jest ofert pracy i są one mniej zróżnicowane.

Zalety mieszkania w Bobowej

● Spokój — najważniejszą zaletą mieszkania w Bobowej, podobnie jak w przypadku innych małych miejscowości jest spokój i bliskość natury. Życie w małym miasteczku toczy się powoli i bez zbędnego stresu.
● Turystyka — położenie Bobowe sprzyja turystyce pieszej i rowerowej. Niedaleko od miasta położone są urokliwe Pieniny, a niewiele dalej wspaniałe Tatry. Okolice są też pełne dróg wręcz stworzonych do wycieczek rowerowych. Bardzo blisko od Bobowej leży jedno z najpiękniejszych polskich jezior, jezioro Rożnowskie. Drogę od Bobowej do turystycznego Gródka nad Dunajcem samochodem można pokonać w mniej niż pół godziny. Nieco dalej, bo niecałą godzinę od Bobowej mieści się kolejna turystyczna miejscowość, czyli Krynica-Zdrój. Miast to jest bramą do naszych sąsiadów Słowaków. Dzięki temu Bobowa jest też idealną bazą wypadową do wycieczek na południe.
● Ceny najmu i kupna nieruchomości — koszt wynajęcia, czy zakupu domu w Bobowej jest nieporównywalnie niższy, niż w przypadku wojewódzkiego Krakowa, czy nawet Nowego Sącza. Za cenę niewielkiego mieszkania w Krakowie, w Bobowej możesz cieszyć się przestronnym domem z ogródkiem.
● Zabytki — pomimo trzech dotkliwych pożarów w mieście zachowało się sporo niepowtarzalnych zabytków. Są to między innymi: gotycki kościół z przełomu XIV i XV wieku, późnogotycki kościół cmentarny z końca XV wieku, dwór Długoszewskich z XVII wieku, XVII wieczne fortyfikacje, pozostałości wałów zamczyska Berdechów, XVIII wieczna Synagoga, cmentarz żydowski, cmentarz wojenny i inne.

Podsumowanie

Bobowa nie jest miejscem, w którym odnajdzie się każdy. Nie jest to też miejsce dla osób szukających zgiełku miasta i tysięcy możliwości, jakie oferują miasta takie jak Kraków. Jest to niewielkie miasto, w którym swój dom odnajdą osoby szukające spokojnego i zrelaksowanego życia blisko natury. Bobową docenią też osoby kochające górskie wędrówki i wycieczki rowerowe.

Mamy nadzieję, że nasz krótki artykuł pozwolił ci dowiedzieć się nieco o tym urokliwym mieście i pomógł podjąć decyzję, czy to właśnie Bobowa jest miastem, w którym chcesz zamieszkać.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy