Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Lampy szynowe LED – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Autor: Mateusz Książkiewicz

We wnętrzu, które ma być jasne i funkcjonalne, warto zdecydować się na zamontowanie ledowych lamp szynowych, które są energooszczędne i mają możliwość swobodnej konfiguracji. Zmiana położenia oprawy czy też samego kąta jej nachylenia daje sporo możliwości, dlatego też stają się one coraz bardziej popularne zarówno w domach, jak biurach czy budynkach użyteczności publicznej.

Lampy szynowe LED to rozwiązanie niezwykle wygodne i uniwersalne. Mogą służyć przez długie lata i to nie tylko ze względu na żywotność, ale też neutralny design. Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Sposób montażu i konfiguracja położenia

Większość osób, które decydują się na zakup lamp szynowych, kieruje się prostotą montażu i możliwością łatwej konfiguracji ich położenia. To nie oznacza jednak, że wszystkie z nich montuje się w ten sam sposób. Na rynku dostępne są różne modele lamp. Oświetlenie tego typu może być montowane zarówno natynkowo, jak i podtynkowo. Najszybszym rozwiązaniem jest to pierwsze, chociaż nawet w przypadku montażu podtynkowego, prace nie powinny zająć zbyt wiele czasu. Kluczowe jest tutaj dobranie odpowiedniego szynoprzewodu.

Oprócz tradycyjnych szynoprzewodów natynkowych i podtynkowych, na rynku dostępne są także szynoprzewody magnetyczne i takie z możliwością zawieszenia za pomocą specjalnych, dedykowanych zawiesi. Tak szeroki wybór pozwala znaleźć rozwiązanie idealne dla każdego.

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze lamp szynowych jest to, żeby zwrócić uwagę na sposób ich ustawienia. Największą funkcjonalnością wyróżniają się takie systemy, które pozwalają na swobodne ustawienie oprawy oświetleniowej w dowolnym położeniu na szynie, a dodatkowo na regulację samego kąta padania strumienia świetlnego.

Materiał wykonania oraz kolor obudowy

Jeśli oświetlenie ma posłużyć przez długie lata bezawaryjnie, warto dobrze w nie zainwestować. Pod tym względem koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to z jakiego materiału są wykonane. Najwyższą jakością wyróżniają się lampy szynowe LED wykonane z aluminium. Jest to materiał niezwykle odporny na korozję, który dodatkowo może być poddawany na działanie wysokich temperatur. Jego dodatkową zaletą jest też lekkość.

Lampy wykonane z aluminium jak najbardziej mogą być malowane proszkowo, co sprawia, że ich wykończenie wygląda bardzo estetycznie. Na rynku dostępne są oprawy w różnych kolorach, na co na pewno warto zwrócić uwagę planując wykończyć wnętrze w jakimś konkretnym stylu. Najczęściej wybieranymi są oprawy białe i czarne.

Typ zasilania, moc znamionowa oraz nominalny strumień świetlny

Oczywiście bardzo ważną kwestią przy wyborze lamp szynowych, o której na pewno nie można zapomnieć, są parametry techniczne, a w szczególności typ zasilania, moc znamionowa i nominalny strumień świetlny. Na rynku dostępne są lampy 1- i 3- fazowe. To które z nich wybrać zależy od rodzaju posiadanego systemu. Moc znamionowa oraz nominalny strumień świetlny to parametry, które wskazują na wydajność oświetlenia.

Sprawdź pełną ofertę oświetlania szynowego LED w sklepie ELED.pl

fot. nadesłane

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy