Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Ubezpieczenie i rejestracja nowego auta – ile mamy na to czasu?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Zdecydowałeś się kupić nowe auto, a teraz czekają cię liczne formalności. Najważniejsze z nich to rejestracja samochodu i kupno ubezpieczenia OC. Bez żadnej z tych rzeczy, twój samochód nie może poruszać się po drogach publicznych.

Zarejestrowanie samochodu to formalność, której dokonuje się w wydziale komunikacji. Samochód otrzymuje wtedy swoje tablice rejestracyjne, po których jest identyfikowany zarówno pojazd, jak i jego właściciel. Z kolei ubezpieczenie auta w zakresie OC jest obowiązkowe z mocy przepisów prawa (szczegółowo opisane jest to tutaj http://specjalistka.net/najpierw-rejestracja-ubezpieczenie/). Poruszanie się samochodem po drogach publicznych, bez ważnego OC jest zabronione. Właścicielowi takiego pojazdu grozi nawet do 6000 złotych kary, nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Co więcej, jeśli dojdzie do spowodowania kolizji lub wypadku przez taki pojazd bez ważnego OC, to za naprawę będzie musiał z własnej kieszeni zapłacić kierowca. Taka perspektywa wystarcza, aby jednak zakupić ubezpieczenie OC do swojego samochodu. 

Kupując nowe auto, nie przekrocz tych terminów! 

Zakładając, że udało ci się kupić wymarzone auto prosto z salonu, które zostało wyposażone w elektrycznie sterowane szyby przednie, zdalnie sterowany centralny zamek oraz światła dzienne LED, można zakładać, że większości formalności dopełni za ciebie salon. Bardzo często salony samochodowe oferują swoim klientom pomoc w rejestracji samochodu oraz zapewniając korzystne oferty na ubezpieczenie OC i AC. Wszystko po to, aby klient mógł swoim nowym autem wyjechać z salonu prosto do domu, a zatem legalnie się poruszać nim po drogach. Jeżeli jednak samodzielnie zamierzasz dokonać rejestracji samochodu nowego i zakupić do niego ubezpieczenie, pamiętaj, że obie rzeczy powinny być wykonane tego samego dnia. W przeciwnym wypadku, jeśli pojawi się jakakolwiek różnica w datach rejestracji i ubezpieczenia, UFG może na ciebie nałożyć wysoką karę. 

Wynajem długoterminowy i leasing a ubezpieczenie i rejestracja 

Wśród firm oraz klientów indywidualnych, coraz większą popularnością cieszą się oferty leasingu i wynajmu długoterminowego. W odróżnieniu od zakupu samochodu, w tych przypadkach nie stajemy się jego właścicielami, a jedynie użytkownikami. Dopiero po zakończeniu trwania umowy leasingu lub wynajmu, klient ma możliwość wykupić ten samochód. Tym samym za jego ubezpieczenie i rejestrację odpowiada dotychczasowy właściciel, czyli wypożyczalnia lub leasing samochodów. Firmy te kupując w dużych ilościach nowe samochody, otrzymują od ubezpieczycieli korzystne oferty, z uwagi na dużą liczbę rejestrowanych i ubezpieczanych aut. To ważna wiadomość dla przyszłego użytkownika, pozwalająca mu sporo na tym zaoszczędzić. 

Zakup samochodu na rynku wtórnym a ubezpieczenie i rejestracja 

Nawet najtańsze nowe auta często są poza zasięgiem wielu osób. Nie pozostaje wówczas nic innego, jak tylko skierować uwagę na tańsze samochody używane, takie jak Mitsubishi Space Star lub inne z nieco uboższym wyposażeniem, ale mającym klimatyzację manualną lub wymagającymi montażu radia na własną rękę. W takim przypadku zwykle kupujemy samochód z już opłaconym ubezpieczeniem, a na jego rejestrację mamy 30 dni od daty zakupu. Wracając do ubezpieczenia, możemy wykorzystać do końca to, które opłacił poprzedni właściciel lub wypowiedzieć go i zawrzeć własną umowę OC, zależnie od tego, co będzie korzystniejsze finansowo. Więcej informacji na te oraz inne, pokrewne tematy dostarcza strona specjalistka.net

Źródło: pexels.com

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy