Marzena Oleś Kluska czarna owca kandydat do sejmiku Województwa Małopolskiego

Bobowianin Mistrzem Polskiej Ligi Tenisa! Pokonał faworyta do tytułu

Autor: Bartek Serafin

Mały region rodzi wielkich ludzi, potwierdzeniem tego jest historia Arkadiusza Nogawki. 48-letni mieszkaniec Bobowej został dwa tygodnie temu zwycięzcą Letnich Mistrzostw Polskiej Ligi Tenisa w kategorii PLT 45+ (graczy bez przeszłości zawodniczej pow. 45 r.ż.). Tenisista pokazał się z wyśmienitej strony pokonując dużo mocniejszych rywali.

Arkadiusz z PLT jest związany od samego początku jej istnienia. Już w 2019 roku brał czynny udział w organizowanych przez federację turniejach. Z pewnością zdobyte doświadczenie pomogło mu w osiągnięciu zamierzonego celu.

Bobowianin nie był faworytem

Gdy 12 września b.r. w Stalowej Woli otwierano Finały Polskiej Ligi Tenisa wśród kandydatów do zajęcia 1-go miejsca nazwisko Nogawka przewijało się dosyć rzadko. Za to wśród faworytów do złota wymieniano m.in. trzykrotnego zwycięzcę kwartalnych Mistrzostw PLT – Waldemara Gnatkowskyego, Zbigniewa Dąbrowskiego o imponującym rekordzie 50-3, czy aktualnego lidera klasyfikacji PLT 45+ – Radosława Kołakowskiego.

Mieszkaniec Bobowej dodatkowo od początku bieżącego sezonu nie spisywał się tak dobrze jak w dwóch poprzednich. Ostatecznie pokazał na co go stać przełamując formę podczas jednej z najważniejszych turniejów trwającego terminarza rozgrywek.

Droga po tytuł Mistrza nie była łatwa i oczywista

Złoty medalista z naszego regionu rozpoczął zmagania w fazie grupowej od… fallstartu.

Andrzej Folfas pokonał Nogawkę dwukrotnie w setach 4:3. Drugi mecz Bobowianina z początku też nie przynosił wiele nadziei na końcowy sukces. Artem Takmadżan z którym mierzył się 48-latek, zaliczył wygraną w pierwszym secie 4:3.

Arkadiusz widocznie mocno wziął sobie do serca powiedzenie „do trzech razy sztuka”, bo przy następnym (secie) popisał się wspaniałym comebackiem, osiągając zwycięstwo w pewnym stylu 4:0. Ostatnia tercja również była teatrem jednego aktora. Finałowa tercja zakończyła się z korzyścią dla reprezentanta Bobowej wynikiem 10:0.

Mimo to konsekwencje przegranego meczu w grupie dały o sobie znać. Do kolejnej fazy Nogawka przystępował bez rozstawienia. Przez to w 1/8 finału Bobowianin musiał mierzyć się z Jarosławem Ozgą, rozpędzonym po dwóch pewnych zwycięstwach w poprzedniej fazie.

W tym spotkaniu obu z nich nie odpuszczało. Przekonująco wygrana (4:1) pierwsza tercja poszła na konto Ozgi co postawiło los naszego krajana na szali. Starcie na swoją korzyść odwrócił jednak już po przerwie, a w emocjonującym super tie-breaku nie pozostawił rywalowi złudzeń kończąc ostatni set wynikiem 10:7.

Ćwierćfinały znów postawiły przed Arkadiuszem Nogawką Folfasa. Mieszkaniec Bobowej ponownie oddał rywalowi prowadzenie w pierwszym secie, by z powrotem pokazać klasę w kolejnych. Tym samym pomścił grupową porażkę.

Do końca zawodów zostały dwa spotkania, 48-latka na zapleczu finałów czekał mecz z Pawłem Garnuszkiem. Statystyki poprzednich zwycięstw przemawiały na korzyść tego drugiego. Mieszkaniec Kielc każde starcie rozstrzygał już po dwóch setach, podczas gdy Bobowianinowi ta sztuka udała się tylko raz.

Garnuszek uległ jednak przegrywając dwukrotnie 2:4, a Nogawka przygotowywał się na końcowy pojedynek ze Zbigniewem Dąbrowskim, mogącym się pochwalić 50 zwycięstwami.

Arkadiusz w finale zaskoczył wszystkich, niezwykle pewnie zagrywając długie, mocne piłki, które stały się jego wizytówką. Ostatecznie te zagrania, połączone ze spokojem w kluczowych momentach, dały mieszkańcowi gminy Bobowa końcowy sukces.

W aktualnym momencie (20.09.2022) Arkadiusz Nogawka zajmuje 8. miejsce w swoim województwie, 21. w Polskiej Lidze Tenisa w swojej kategorii i 42. w rankingu wszechczasów.

W imieniu redakcji serdecznie gratulujemy końcowego sukcesu i wspaniałych wyników. Cieszymy się, że osoby z Gminy Bobowa zajmują czołowe miejsca promując tym samym cały region.