Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Czy witaminę D3 można przedawkować?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Organizm człowieka to swego rodzaju skomplikowany mechanizm, który na potrzeby prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu różnych substancji, wśród których dużą i bardzo ważną grupę stanowią witaminy.

Natomiast wśród nich bardzo wiele mówi się o szerokim spektrum zastosowań dla witaminy D3, globalnych problemach z jej niedoborem i ogólnego zalecenia jej suplementacji, często nawet całorocznej. Oczywiście warto stosować się do tych zaleceń, ponieważ niedobory m.in. witaminy D3 mogą być bardzo groźne dla zdrowia organizmu. Jednak nie należy tego robić na tzw. oślep, a jej dawkowanie, powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą na podstawie wyników badań. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ witaminę D3 można przedawkować i doprowadzić do jej nadmiaru w organizmie, który również może być szkodliwy dla zdrowia.

Przedawkowanie witaminy D3 – hiperwitaminoza

Najbardziej wartościowym i bogatym źródłem witaminy D3 jest tzw. synteza skórna. Zachodzi ona podczas ekspozycji (jak największej) powierzchni ciała na promienie słoneczne. Jednak witaminę D3 można także znaleźć w pożywieniu i właśnie tymi dwoma sposobami warto zaopatrywać organizm w odpowiednią dawkę witaminy D3. Jednak jest to po prostu bardzo trudne do osiągnięcia, dlatego znaczna część osób sięga po prostu po odpowiedni suplement diety.

W tym właśnie przypadku może dojść do hiperwitaminozy, czyli nadmiaru witaminy w organizmie, co jest niemożliwe gdy nie stosuje się suplementów.Wynika to z faktu, że mechanizmy i procesy zachodzące w organizmie, same regulują poziom witaminy D3 w taki sposób, aby nie doprowadzić do jej nadmiarowych ilości. To właśnie powoduje, że stosując zalecaną (słusznie) suplementację witaminą D3, należy po prostu zdać się na wytyczne lekarza,które są poparte badaniami krwi. To najlepszy sposób na to, aby uniknąć przedawkowania witaminą D3.

Równie istotne jest także to, aby stosować dokładnie zalecane dawki witaminy D3. Wybieranie i stosowanie suplementu diety na własną rękę może właśnie szybko doprowadzić do hiperwitaminozy. Natomiast najczęściej stosowaną dawką będzie ta, która jest zawarta m.in. w suplemencie ALLNUTRITION D3 2000, dostępnym w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_D3_2000-opis40622.html). Po skonsultowaniu najlepszej dawki w danej sytuacji z lekarzem lub farmaceutą, warto sięgnąć po ten preparat.

Skąd wiedzieć o przedawkowaniu witaminy D3? – objawy nadmiaru

Organizm człowiek tak jak w przypadku niedoborów różnego rodzaju substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, tak samo wobec nadmiarów będzie dawał sygnały o takim stanie rzeczy. Zatem jakie będą objawy nadmiaru witaminy D3 w organizmie?

To jednak tylko najbardziej popularne objawy przedawkowania witaminy D3, a nie wszystkie z nich. Występowanie poszczególnych reakcji organizmu na nadmiar tej substancji może być różne w zależności od sytuacji. To powoduje, że po prostu warto regularnie badać poziom witaminy D3 w organizmie, suplementację konsultować z lekarzem, a także nie przekraczać wyznaczonej dziennej dawki. 

Każda zmiana przyjmowanej dawki witaminy D3 powinna być uzgodniona z lekarzem lub farmaceutą, a przyjmowany suplement diety powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła. W sklepie SFD dostępna jest szeroka oferta z zakresu witaminy D (https://sklep.sfd.pl/Witamina_D-k916.html), z której warto skorzystać szukając właściwego suplementu diety dla siebie. Są w niej dostępne preparaty w różnych formach, a także dawkach, dzięki czemu przydadzą się w każdej sytuacji i pomogą skutecznie oraz bezpiecznie zwalczyć nawet duże niedobory witaminy D3.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy