Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Tajemnica młodości – odkryj działanie witaminy B5

Autor: Dorota Pietrzak

Czy da się zahamować proces siwienia włosów? Z pewnością można go spowolnić, a najlepszym związkiem chemicznym pozwalającym zachować młodość przez długi czas jest witamina B5, nazywana też kwasem pantotenowym. Piękny wygląd to nie jedyna korzyść wynikająca z odpowiedniej suplementacji witaminą B5 — sprawdź, na co jeszcze wpływa witamina B5.

Kobieta patrząca na twarz, stosująca witaminę B5

Kwas pantotenowy — co to jest?

Kwasem pantotenowym nazywa się rozpuszczalną w wodzie witaminę z grupy B. Ten związek chemiczny pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Dobroczynna witamina B5 jest odpowiedzialna za obniżanie stężenia cholesterolu we krwi oraz bierze udział w syntezie hormonów i innych związków chemicznych. Kwas pantotenowy umożliwia produkcję przeciwciał, stanowiących ochronę przed infekcjami wywoływanymi przez wirusy i bakterie. Dzięki witaminie B5 możliwa jest szybsza regeneracja skóry, tkanek oraz błony śluzowej, dlatego odpowiednia suplementacja tym związkiem odpowiada za łatwiejsze gojenie się ran. Kwas pantotenowy może spowalniać procesy starzenia — przeciwdziała on powstawaniu zmarszczek i wspiera pigmentację włosów, opóźniając ich siwienie.

Co się dzieje, gdy w organizmie brakuje witaminy B5?

Odpowiedni poziom witaminy B5 jest szczególnie ważny w przypadku zawodowych sportowców, osób starszych oraz wszystkich ludzi narażonych na długotrwały stres. Niedobór kwasu pantotenowego przejawia się poprzez problemy skórne i zaburzenia układu nerwowego, takie jak:

Witamina B5 jest obecna w wielu produktach spożywczych, dlatego rzadko stwierdza się jej niedobór. Zbyt niski poziom kwasu pantotenowego zazwyczaj dotyczy osób cierpiących na choroby przewlekłe, które wiążą się z zaburzeniami wchłaniania. 

Produkty zawierające kwas pantotenowy

Witamina B5 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Najbogatsze źródła kwasu pantotenowego to:

Należy pamiętać, że witamina B5 wykazuje wysoką wrażliwość na promienie słoneczne, które prowadzą do jej uszkodzenia. Kwas pantotenowy traci swoje właściwości także na skutek obróbki termicznej.

Co robić w przypadku niedoboru witaminy B5?

Zbyt niski poziom witaminy B5 w organizmie objawia się poprzez pogorszenie stanu skóry oraz skurcze i drętwienie kończyn. Niedobór kwasu pantotenowego wiąże się z osłabieniem i złym samopoczuciem, dlatego należy jak najszybciej uzupełnić braki tego związku chemicznego. Awitaminozę skutecznie zwalczy odpowiednia suplementacja witaminy B5. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które w bezpieczny i wygodny sposób uzupełnią niedobór kwasu pantotenowego. Najpopularniejsze suplementy są przyjmowane w postaci niewielkich kapsułek, jednak osoby, które mają problemy z połykaniem tabletek, mogą wybrać witaminę B5 w formie rozpuszczalnego proszku. Gorsze samopoczucie zawsze warto skonsultować z lekarzem, który sprawdzi, czy niedobór kwasu pantotenowego nie jest powiązany z żadną chorobą.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy