Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Gorlickie samorządy z szansą na kolejne inwestycje. Konferencja w Makowie Podhalańskim

Autor: Mateusz Książkiewicz

W Makowie Podhalańskim (powiat suski), 19 lipca br. odbyła się konferencja dotycząca Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych z udziałem samorządowców, parlamentarzystów, wojewody, przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim. Premier ogłosił kolejny nabór o wartości 25-30 miliardów złotych.

Miejsce wybrane na konferencje poświęconą kolejnym środkom na Rządowe Programu Inwestycji Strategicznych nie było przypadkowe, zorganizowano je w Makowskim Centrum Kultury. Obiekcie, który oddano do użytku w czerwcu br. a wybudowano go dzięki środkom rządowym.

Liczna obecność samorządowców z powiatu gorlickiego i nowosądeckiego

Podczas środowej konferencji znaczną część widowni sali Makowskiego Centrum Kultury wypełnili samorządowcy z powiatu gorlickiego i sądeckiego. Wśród nich byli m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy Bobowa Wacław Ligęza, Burmistrz Miasta i Gminy Biecz Mirosław Wędrychowicz, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa, wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski, wójt Gminy Uście Gorlickie Zbigniew Ludwin, wójt Gminy Ropa Karol Górski, wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, wójt Gminy Korzenna Leszek Skowron wraz z zastępcą Krzysztofem Ogorzałkiem, wójt Gminy Grybów Jacek Migacz, wójt Gminy Łososina Andrzej Romanek, wójt Gminy Kamionka Andrzej Stanek.

Można więc śmiało rzec, że powiat gorlicki reprezentowany był w 100%. Tak liczna frekwencja cieszyła zarówno organizatorów jak i samych parlamentarzystów: Senatora Wiktora Durlaka oraz Posłów Patryka Wichra i Jana Dudę.

Morawiecki o współpracy z samorządem!

Dziś jestem w Makowie Podhalańskim, gdzie razem z samorządowcami zastanawiamy się, dlaczego od kilku lat w Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają tablice, na których widać, ile pieniędzy zyskują Polacy na inwestycjach w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Dla nas Polska jest jedna. Nie ma Polski A, Polski B, Polski C. Ten wielki strumień pieniędzy, zabrany mafiom VAT-owskim, przekierowaliśmy do was: do gmin i powiatów. Stąd w całej Polsce jest już ponad 25 tys. tablic, stawianych w ślad za inwestycjami

– premier Mateusz Morawiecki

Jak podkreślał szef rządu, Program Inwestycji Strategicznych to przede wszystkim proste procedury, uczciwe mechanizmy i pieniądze dla wszystkich samorządów.

Kolejny nabór to ponad 25 mld złotych. Każda gmina, powiat i województwo będą mogły złożyć po 3 wnioski!

Najnowszy, VIII nabór w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych będzie skierowany do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i ich związków. Oznacza to, że 3 wnioski może złożyć każda gmina, każdy powiat i każde województwo. Nabór wniosków potrwa od 20 lipca do 16 sierpnia 2023 r.

Dofinansowanie od rządu samorządy mogą przeznaczyć na inwestycje, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Oznacza to m.in. nowe bezpieczne drogi, nowoczesne szkoły i obiekty sportowe dla dzieci i młodzieży oraz żłobki, przedszkola i domy opieki.

fot. M. Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy