Jak firma doradztwa personalnego wspomaga rozwój umiejętności pracownika?
Mimo że potrzeba samorealizacji znajduje się na samym szczycie piramidy Maslowa, jest ważna dla każdego człowieka, który ma zaspokojone podstawowe potrzeby, tj. fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności i uznania.
Ze względu na to, że praca jest istotną częścią naszego życia, oczekujemy, że chęć doskonalenia zostanie uwzględniona także na niwie zawodowej. Warto pamiętać, że dbanie o rozwój umiejętności zatrudnionych to kluczowa kwestia zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Jakie korzyści może przynieść jednej i drugiej stronie?
W jaki sposób dbanie o rozwój pracowników przekłada się na sukces firmy?
Coraz więcej osób przy przeglądaniu ogłoszeń o pracę zwraca uwagę na możliwości rozwoju zawodowego w ramach danej organizacji. To światowy trend związany m.in. z dynamicznym rozwojem nowych technologii i tempem życia.
Jak wynika z raportu „Rekrutacja 2021”, przeprowadzonego przez firmę doradztwa personalnego HRK, aż 48% respondentów na pytanie, co może dać przewagę pracodawcy, wskazało na ciekawą i rozwijającą pracę. 38% odpowiedziało, że ważne są dla nich jasne kryteria awansu, 23% – ustalona ścieżka kariery, a 8% wskazało na możliwość udziału w konferencjach. Przytoczone dane wyraźnie wskazują, jak ważna dla pracowników, nie tylko z pokolenia Z (choć dla nich szczególnie), jest możliwość rozwoju zawodowego.
Dlatego pracodawcy, którzy chcą rekrutować największe talenty i zbudować przewagę konkurencyjną, powinni zwrócić uwagę na ten aspekt w trakcie tworzenia kultury organizacyjnej firmy i projektowania ogłoszenia o pracę. Dbanie o rozwój zatrudnionych wymaga czasu i zaangażowania. Kluczowe jest dopasowanie celów biznesowych firmy do oczekiwań zatrudnionych.
W jaki sposób firma doradztwa personalnego wspiera rozwój umiejętności zatrudnionych?
Specjaliści z firmy doradztwa personalnego wspierają kadrę zarządzającą w dbaniu o rozwój zatrudnionych, m.in. poprzez:
Okresowe oceny pracowników
Profesjonalne firmy doradztwa personalnego korzystają z nowoczesnych narzędzi oceny, takich jak metoda 360 stopni. To narzędzie, które pozwala spojrzeć na pracowników z szerszej perspektywy – nie tylko oczami pracodawcy, ale także bezpośredniego przełożonego, współpracowników, podwładnych, a także klientów czy kontrahentów. Istotnym elementem w tym modelu jest także opinia samego pracownika, który ma prawo ocenić swoją pracę. Regularny feedback pozwala jeszcze lepiej projektować ścieżki kariery zawodowej i sprawdzić efektywność innych metod rozwojowych, np. szkoleń.
Szkolenia i business coaching
To najczęściej stosowane metody rozwoju pracowników. Pracodawca, w porozumieniu z pracownikami oraz firmą doradztwa personalnego, dobiera pakiet szkoleniowy do aktualnych potrzeb biznesowych firmy oraz osób w niej zatrudnionych. Dzięki uczestnictwu w tego typu spotkaniach pracownicy rozwijają swoje kompetencje miękkie (np. w obszarze przywództwa, tworzenia skutecznych komunikatów czy budowania relacji). Wiedzą, w jaki sposób wykorzystać swój potencjał, co sprawia, że podejmują lepsze decyzje biznesowe i szybciej osiągają założone cele, z korzyścią dla siebie i organizacji, której są częścią.
Więcej na ten temat przeczytasz na: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/ocena-360-stopni
fot. freepik