Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Podstępna choroba oczu. Na czym polega zaćma, jak ją rozpoznać i leczyć

Autor: Mateusz Książkiewicz

Trudno jest przecenić rolę, jaką pełni w naszym życiu dobry wzrok. Niektórzy nazywają go królem zmysłów, ponieważ jest on podstawowym sposobem zdobywania przez człowieka informacji z otaczającego świata.

Poprawne widzenie pozwala nam nie tylko obserwować przedmioty, osoby, ich zachowania i gesty, ale też ułatwia odnajdywanie się w przestrzeni i czuwa nad naszym bezpieczeństwem. Niestety coraz bardziej powszechnym zjawiskiem wśród polskiego społeczeństwa są problemy ze wzrokiem. Najczęściej spotykaną chorobą oczu jest zaćma. Jak rozpoznać pierwsze objawy katarakty i co zrobić, kiedy się pojawią? Wyjaśniamy.

Zaćma – groźna choroba oczu

Zaćma, inaczej katarakta, jest jednym z najczęściej występujących schorzeń okulistycznych na świecie. Choroba polega na degradacji i zmętnieniu soczewki ocznej – cienkiej, elastycznej struktury, która pomaga w załamywaniu promieni świetlnych w oku i przepuszczaniu ich na siatkówkę. W zdrowym, sprawnym oku soczewka jest całkowicie przezroczysta, a jej elastyczność pozwala na zmianę kształtu. To dzięki temu jesteśmy w stanie wyraźnie widzieć. W przebiegu katarakty dochodzi do zmętnienia soczewki, co zaburza widzenie i może nawet prowadzić do zupełnej utraty wzroku. Na szczęście istnieje możliwość wyleczenia zaćmy i przywrócenia niemal całkowitej ostrości widzenia, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Zaćma – komu grozi?

Zaćma może rozwijać się na wiele sposobów. Najczęściej występującą postacią choroby jest zaćma starcza, która dotyka zwykle osoby po pięćdziesiątym roku życia. To naturalny proces starzenia się organizmu, dlatego katarakta często nazywana jest schorzeniem seniorów. Zazwyczaj choroba zaczyna się w sposób praktycznie niezauważalny i postępuje z czasem. Nieleczona może doprowadzić do szeregu konsekwencji, a ostatecznie nawet do ślepoty. Zaćma może występować również u osób znacznie młodszych. Tzw. zaćma wrodzona pojawia się już w przypadku dzieci w momencie narodzin. Dodatkowo ryzyko rozwoju katarakty zwiększają takie czynniki jak urazy oczu i stany zapalne oka oraz choroby ogólnoustrojowe, a wśród nich szczególnie cukrzyca (zarówno typu 1, jak i 2).

Jak rozpoznać zaćmę w oku? Pierwsze objawy zaćmy

W przypadku zaćmy najbardziej charakterystycznymi objawami są oczywiście pogorszenie ostrości widzenia oraz zamglone widzenie, określane przez pacjentów jako „widzenie za mgłą”. Oprócz podstawowych symptomów mogą również występować takie objawy jak:

Zaniedbanie symptomów, które mogą świadczyć o zaćmie, może prowadzić do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku. Dlatego nie bagatelizujmy ich i nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Okulistę należy odwiedzać nie tylko w przypadku pogorszenia widzenia. Pamiętaj, że katarakta w początkowym stadium może być praktycznie niezauważalna. Właśnie dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Warto regularnie korzystać z badań okulistycznych, szczególnie jeśli dodatkowo znajdujemy się w grupie ryzyka (np. chorujemy na cukrzycę).

Jak pozbyć się zaćmy? Gdzie w Krakowie można usunąć zaćmę?

Obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy niezależnie od jej rodzaju, umiejscowienia w soczewce i stopnia zaawansowania jest nowoczesne leczenie chirurgiczne. Zabieg ten polega na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej i wszczepieniu w jej miejsce nowej soczewki sztucznej. Leczenie nie wymaga hospitalizowania i po kilku godzinach pacjent może wrócić do domu. Operacja zaćmy powszechnie uznawana jest za niezwykle skuteczną i bezpieczną dla pacjentów, a sztuczne soczewki są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Bezbolesne zabiegi usuwania katarakty przeprowadzane są przez wyspecjalizowane kliniki okulistyczne. W większości przypadków na wizytę w prywatnej placówce umówimy się bez czekania w kolejce, także na ten sam dzień. Decydując się na leczenie zaćmy w Krakowie możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, jak również na dostęp do najnowocześniejszego sprzętu. Na wizytę u lekarza okulisty pacjenci mogą zapisać się osobiście, telefonicznie lub online.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy