Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Dlaczego warto przeczytać serię Inkwizytor Jacka Piekary?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Fantastyka nieustannie zyskuje nowych wielbicieli. Wśród wielu autorów i serii, które cieszą się popularnością wśród czytelników, wyróżnia się „Cykl inkwizytorski” Jacka Piekary. To zbiór opowiadań i powieści, które tworzą spójny i fascynujący świat, w którym inkwizycja rządzi Europą, a magia i demony są realnym zagrożeniem.

Inkwizytor — seria, która łączy Dark Fantasy z alternatywną historią

„Cykl inkwizytorski” Jacka Piekary to seria książek z gatunku Dark Fantasy, zbudowana na kanwie alternatywnej wersji historii, w której Jezus Chrystus nie tylko zstąpił z krzyża, ale również podjął działania, by ukarać swoich prześladowców i tych, którzy nie uwierzyli w jego boskość.

Tytułowy inkwizytor, Mordimera Madderdina należy do elitarnej grupy żołnierzy, których misją jest ochrona ludzkości przed licznymi zagrożeniami fizycznymi i duchowymi, takimi jak heretycy, demony, czarownice i inne bestie. Mordimer Madderdin jest zarówno bohaterem, jak i antybohaterem, pełnym sprzeczności i namiętności. To inkwizytor, który wierzy w sprawiedliwość i prawdę, ale nie cofnie się przed żadnym środkiem, by je osiągnąć. To człowiek, który potrafi być okrutny i bezwzględny, ale też lojalny i odważny. To wojownik, który potrafi walczyć zarówno mieczem, jak i magią. Posiada umiejętność widzenia umarłych oraz podróżowania do nie- świata. 

Dlaczego warto sięgnąć po tę serię i co sprawia, że jest tak popularna?

„Cykl inkwizytorski liczy 17 tomów, które można czytać w dwóch różnych kolejnościach: według daty wydania lub według chronologii wydarzeń – sprawdź kolejność czytania Ja, Inkwizytor.

Seria zachwyca swoim niebanalnym i odważnym pomysłem na świat fantasy. Jacek Piekara umiejętnie łączy elementy historyczne, religijne i magiczne, tworząc oryginalną i intrygującą wizję alternatywnej rzeczywistości. Dodatkową atrakcją dla czytelników są odniesienia do polskiej historii i kultury. Przykładowo, książkowa postać Jana z Tarnowa- inkwizytora z Polski nawiązuje do Jana z Tarnowa, rycerza i polityka z XV wieku.

Postacie wykreowane przez autora są bardzo złożone i niezwykle wyraziste. Ukazane motywacje i zmagania dodają im realizmu i wiarygodności. Interesujące są również relacje między bohaterami, które dodają głębi fabule. Bogata i zróżnicowana galeria postaci sprawia, że czytelnik może się z nimi utożsamić, polubić lub nienawidzić, w każdym razie na pewno się z nimi nie nudzi.

Nie brakuje tu także intrygujących i zaskakujących zwrotów akcji. Soczystego humoru, ale także dreszczyku emocji, rosnącego napięcia, erotyki i brutalności, a także trudnych i kontrowersyjnych tematów. Jacek Piekara porusza bowiem takie kwestie jak: wiara, moralność, seksualność, fanatyzm, wolność czy odpowiedzialność.  Nie daje przy tym czytelnikowi prostych odpowiedzi, ale zmusza go do refleksji i krytycznego myślenia. 

Lubisz mroczne i pełne napięcia opowieści? W książkach poszukujesz bohaterów, z którymi możesz się utożsamiać, współczuć lub nienawidzić? Interesujesz się historią, religią i filozofią, ale nie chcesz zamęczać umysłu suchymi faktami i teoriami? Jeśli tak, seria „Inkwizytor” Jacka Piekary to idealny wybór! 

źródło zdjęć: Adobe Stock

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy