Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak odzyskać dług od kontrahenta i uniknąć męczących sporów?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Działania związane z odzyskiwaniem należności od kontrahentów przybierają często formę długotrwałego sporu, którego skutkiem jest proces sądowy. Nie zawsze musi tak jednak być. Wiele długów udaje się odzyskać polubownie, w czym pomóc mogą między innymi porady prawne.

Prawidłowe wyznaczanie działań, jako klucz do skutecznego odzyskiwania długów

Dla wielu organizacji odzyskiwanie długów od kontrahentów stanowi olbrzymi problem, który niezwykle negatywnie wpływa na efektywność firmy i możliwość realizowania jej celów biznesowych. Przedsiębiorca lub wyznaczony przez niego pracownik musi bowiem poświęcać swój czas na podejmowanie odpowiednich działań, przez co nie może on skupić się na wykonywaniu swoich codziennych obowiązków. Negocjacje często okazują się także nieskuteczne, a czasami prowadzą nawet do powstania sporów i zerwania relacji biznesowych. 

Aby odzyskiwanie długów mogło przebiegać sprawnie, warto dowiedzieć się, jakie czynności powinniśmy wykonać w określonej sytuacji. W wielu przypadkach w wyznaczeniu odpowiednich kroków pomóc mogą profesjonalne porady prawne. Niektórzy przedsiębiorcy mają bowiem skłonność do podejmowania zbyt drastycznych działań, które prowadzą do powstawania długich i męczących sporów. Wysłanie odpowiednio sporządzonego wezwania do zapłaty często jest natomiast wystarczające, by firma odzyskała swoje należności.

Jak stworzyć skuteczne wezwanie do zapłaty?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, gdy kontrahent spóźnia się z płatnością, jest wysłanie wezwania do zapłaty. Może bowiem okazać się, że nieuregulowanie należności było jedynie efektem przeoczenia lub pomyłki. Przekazanie takiego dokumentu często prowadzi więc do wykonania płatności przez kontrahenta lub do rozpoczęcia negocjacji mających na celu na przykład rozłożenie zaległej sumy na raty. Jeżeli natomiast działanie to nie przynosi oczekiwanych rezultatów, możemy wysłać kolejne wezwanie, w którym poinformujemy dłużnika o potencjalnych konsekwencjach. Sporządzenie i podpisanie takiego dokumentu przez radcę prawnego jeszcze bardziej wzmocni jego przekaz i zwiększy szansę na polubowne zakończenie sporu. 

Dalsze kroki w procesie odzyskiwania należności

W niektórych sytuacjach nawet wielokrotne wysłanie wezwania do zapłaty nie wystarcza do tego, by uzyskać zaległą należność. Konieczne jest wtedy skierowanie sprawy na drogę sądową. Aby to zrobić, należy przygotować pozew zawierający informacje o należności, terminie spłaty i uprzednim podjęciu czynności mających na celu uzyskanie zaległej kwoty. Choć działanie to wymaga sporego nakładu pracy i bywa czasochłonne, niekiedy jest to jedyna opcja, by odzyskać dług. 

Zarówno przy tworzeniu skutecznych wezwań do zapłaty, jak i przy sporządzaniu pozwu pomóc może dobry radca prawny z Rzeszowa, taki jak LEGAL.F KANCELARIA Radca Prawny Paulina Fiejdasz. Wsparcie eksperta zapewni firmie, ale także osobom fizycznym szybsze odzyskiwanie długów i uchroni ją przed powstanie sporów z kontrahentami.

źródło zdjęcia: nadesłane

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy