Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Magia żydowskiego wesela w Bobowej. Kultura, muzyka i smak tradycji!

Autor: Kinga Gruca

Mieszkańcy Bobowej mieli niecodzienną okazję, by zanurzyć się w kulturze żydowskiej i uczestniczyć w inscenizacji prawdziwego żydowskiego ślubu i wesela. W niedzielę 23 czerwca, na deskach Miejskiego Centrum Kultury, grupa aktorów z różnych zakątków Polski przeniosła publiczność w świat muzyki klezmerskiej, wyjątkowej gry aktorskiej i niepowtarzalnego humoru. To wyjątkowe wydarzenie, będące częścią Dni Bobowej z Kulturą Żydowską Szalom, już po raz jedenasty przypomniało o bogatej tradycji i historii społeczności żydowskiej w regionie.

W minioną niedzielę 23 czerwca, na deskach Miejskiego Centrum Kultury w Bobowej, mieszkańcy mogli zobaczyć prawdziwy żydowski ślub i wesele. To wszystko za sprawą grupy aktorów, która przybyła z różnych stron Polski, aby zaprezentować zgromadzonej publice inscenizację weselną. Przybyli goście mogli wsłuchać się w dźwięki muzyki klezmerskiej, przyglądnąć się niesamowitej grze aktorskiej, a co najważniejsze zażyć odrobiny dawki humoru na dobre zakończenie niedzielnego, słonecznego dnia.

Tego typu wydarzenie w gminie Bobowa organizowane jest już po raz jedenasty. Oprócz inscenizacji wszyscy przybyli mogli oglądnąć przygotowaną wystawę zdjęć z powojennych wizyt bobowskich chasydów, ale też z ich życia przed wybuchem II wojny światowej. Po ślubie, jak na prawdziwe wesele przystało, był czas na ucztę dla ciała. Wszyscy przybyli mieszkańcy mogli skosztować specjałów kuchni żydowskiej m.in. siekanego śledzika, pierogów z wołowiną i wątróbką, czy czulenta. Dodatkowo do późnych godzin wieczornych możliwe było zwiedzanie Cmentarza Żydowskiego w Bobowej.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Gryf we współpracy z Urzędem Miejskim w Bobowej, przy wsparciu Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.

Wydarzenie takie jak to podkreśla kulturę żydowską, która jest nieodłącznym elementem tradycji Bobowej.

-W Bobowej po raz kolejny zorganizowane zostały Dni Bobowej z Kulturą Żydowską Szalom. Właśnie dzięki takim inicjatywom jak ta dzisiejsza, każdy ma możliwość poznania kultury żydowskiej, skosztowania kuchennych specjałów, czy też zwiedzenia cmentarza żydowskiego – mówił podczas wydarzenia Burmistrz Miasta i Gminy Bobowa Marcin Wąs.

– Wymiana doświadczeń kulturowych i poznawania kultury innych społeczności i narodów jest istotna w budowaniu społeczeństwa. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby szanować inne kultury i wsłuchiwać się w ich przekaz społeczny. Dzisiaj mieliśmy okazję zobaczyć inscenizację ślubu i wesela żydowskiego. Dla wielu z nas było to nowe doświadczenie, które można określić jako dotknięcie czegoś nieodkrytego, czegoś, co budzi ciekawość, a nie jednokrotnie zafascynowanie – dodał burmistrz.

Na deskach Miejskiego Centrum Kultury w Bobowej wystąpili: 

Rodzina Rubinsteinów
Witold Wrona – w roli Szmula, ojca panny młodej
Marta Tadla – w roli Estery (z domu Rotschild) matki panny młodej
Ewa Warta-Śmietana – w roli Heleny Rubinstein, córka I
Agnieszka Kuk – w roli Róży, córka II
Natalia Lechwar – w roli Salci, córka III
Emila Guguła – w roli Chajele, córka IV – (tancerka)

Rodzina Feldmanów
Dariusz Brojek – w roli Samuela, ojca pana młodego
Joanna Cieśla – w roli Palmiry (z domu Zuckerman), matki Pana Młodego
Marcin Kotarba – w roli Ariela, narzeczonego
Maksim Berko – w roli Abrahama, brata I narzeczonego – (tancerz)
Maksymilian Bańdo – w roli Dawidka, brata II narzeczonego – (tancerz)
Sebastian Kubacki – w roli Daniela, brata III narzeczonego – (tancerz)
Iwan Zaharow – w roli Horacego, brata IV narzeczonego – (tancerz)

Inne osoby
Wojciech Habela – w roli Chaima Rozencwajg, swata
Henryk Rajfer – w roli Rabina
Jacek Śmietana – Pomoc techniczna – akustyka i inne czynności


Fot. Kinga Gruca

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy