Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Obchody 82. rocznicy likwidacji getta w Bobowej. Pamięć o ofiarach Holocaustu!

Autor: Kinga Gruca

14 sierpnia 1942 roku to jeden z najtragiczniejszych dni w historii Bobowej. Pamiętają o nim mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele lokalnych władz, którzy w przeddzień wspomnienia krwawych walk spotkali się, aby uczcić pamięć ofiar holocaustu.

Bobowa jako miasto ściśle związane z kulturą i obyczajowością narodu żydowskiego, stanowiącego niegdyś liczną część społeczeństwa, pamięta o istotnych i ważnych dla tego narodu wydarzeniach i datach.

KRÓTKA HISTORIA

Żydzi przybyli do Bobowej w 1732 r. Sprowadzeni zostali przez właściciela miasta – Michała Jaworskiego. Wszystko po to, aby ożywić zanikający handel. Świat bobowskiej społeczności rozpadł się w chwili zajęcia miasta przez armię niemiecką we wrześniu 1939 roku, kiedy rozpoczęły się brutalne prześladowania.

Dwa lata później w październiku utworzono getto, które obejmowało niemal całe centrum. Na tej niewielkiej powierzchni zgromadzono około 2200 osób pochodzenia żydowskiego. Krwawe represje wobec ludzi zgromadzonych w getcie rozpoczęły się 5 stycznia 1942 r. Wtedy Niemcy rozstrzelali na miejscowym kirkucie 17 Żydów. Do likwidacji getta żydowskiego w Bobowej doszło między 13, a 15 sierpnia 1942 r. Wtedy to na rynku zastrzelono 25 Żydów, a około 400 w lesie Garbacz w Stróżówce.

Około 800 mężczyzn wywieziono do Bochni do prac w fabrykach i budowach. Pozostałych zaś deportowano do obozu pracy przymusowej w Szebniach oraz do gett w Gorlicach i Bieczu, skąd trafili do obozu w Bełżcu. Po likwidacji getta w Bobowej okupanci rozebrali 82 pożydowskie domy, a materiał i pozostawiony majątek wysłali koleją do Niemiec. Z zawieruchy wojennej ocalało niewielu z bobowskiej społeczności żydowskiej. Ci, co przeżyli, wyemigrowali do Nowego Jorku i Londynu, kontynuując tradycję bobowskich chasydów. Za symboliczne zamknięcie tego okresu należy uznać dzień 23 marca 2005 r., kiedy to na Brooklynie w Nowym Jorku zmarł Naftali Halberstam – ostatni cadyk urodzony w Bobowej.

Upamiętnienie 82 rocznicy

Dokładnie 82 lata temu, 14 sierpnia 1942 roku, rozpoczęła się likwidacja getta bobowskiego. To jeden z najmroczniejszych dni w historii miasta. Pamięć o tym wydarzeniu nie została zatracona i wciąż jest żywa. Pamiętają o niej mieszkańcy oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.

Podczas obchodów, jakie miały miejsce wczoraj na Cmentarzu Żydowskim w Bobowej, złożone zostały okolicznościowe wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Na zakończenie odbył się krótki spacer historyczny śladami bobowskich chasydów, który poprowadzili Barbara Kowalska i Małgorzata Molendowicz.

– Upamiętniając te wydarzenia, okazujemy szacunek tym, którzy stracili życie, a jednocześnie przypominamy przyszłym pokoleniom o konieczności pielęgnowania pamięci i pokoju – Marcin Wąs Burmistrz Bobowej.

Źródło: https://plus.gazetakrakowska.pl/

Fot. Jakub Gąsior

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy