Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pompy ciepła powietrze/woda – jaka jest zasada działania?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Pod pojęciem pompy ciepła kryją się tak naprawdę różne typy urządzeń, co jest uzależnione od źródła pobieranej energii. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem jest pompa ciepła powietrze/woda, w przypadku której ciepło odbierane jest z powietrza i wykorzystywane do ogrzewania wody znajdującej się w instalacji C.O. lub C.W.U.. Jak działa pompa ciepła powietrze woda? Czym różnią się urządzenia typu split i monoblok? Odpowiadamy.

Zasada działania pompy ciepła powietrze woda

Jak wspomniano we wstępie, klasyfikacja pomp ciepła odnosi się do źródła pobieranej przez nie energii, a najpopularniejsze rozwiązanie to pompy ciepła powietrze woda. Zasada działania takich urządzeń sprowadza się do pobierania energii cieplnej z powietrza, a następnie wykorzystania jej do podniesienia temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania (CO) bądź ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). W praktyce działanie pompy ciepła powietrze woda wygląda następująco:

Rodzaje pomp ciepła powietrze woda

Zastanawiając się nad tym, jak działa pompa ciepła powietrze woda, musisz wiedzieć także o tym, że jest to uzależnione od budowy urządzenia. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje pomp ciepła powietrze woda, a mianowicie wersje monoblok oraz split. To pierwsze rozwiązanie to urządzenie jednosegmentowe, w przypadku którego w jednej obudowie zamontowano cały układ chłodniczy. Istotne w tym przypadku jest to, że można je zamontować tylko na zewnątrz budynku. Pompa ciepła powietrze woda typu split składa się natomiast z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. W tej pierwszej znajduje się sprężarka oraz wentylator, a w drugiej zainstalowany jest skraplacz. Oba moduły połączone są ze sobą przewodami, w których znajduje się czynnik chłodniczy. Zaletą w tym przypadku jest ograniczenie ryzyka zamarzania układu pompy ciepła, które można wyeliminować również poprzez zastosowanie niezamarzającego czynnika (na bazie glikolu).

Jak dobrać pompę ciepła powietrze woda?

Decydując się na montaż pompy ciepła powietrze woda, warto wiedzieć nie tylko to, jaka jest jej zasada działania, ale również to, w jaki sposób dobrać urządzenie, by działało wydajnie. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła? Wśród najistotniejszych kwestii wymienić należy:

Podsumowując, należy stwierdzić, że zasada działania pompy ciepła powietrze woda sprawia, że tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się jako główne źródło ciepła. Wydajność ich pracy, a co za tym idzie, koszty związane z eksploatacją uzależnione są oczywiście od prawidłowego doboru pompy. W związku z tym warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa w tym zakresie i postawić na urządzenie renomowanego producenta, co będzie gwarancją jakości.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy