XXV Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej
W dniach 5–8 września 2024 roku koronczarki z całego świata mogły pochwalić się swoim niecodziennym talentem mieszkańcom Bobowej. Zakończył się XXV Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej – jubileuszowa edycja zgromadziła wielu artystów i laików chcących poznać tajniki tego rękodzieła. I chociaż wydarzenie jest organizowane „zaledwie” od 25 lat, sama tradycja wyrabiania koronek trwa już kilka wieków.
W czasach królowej Bony trudzenie się koronką klockową było sposobem na walkę z biedą. Dzisiaj to niezwykły kunszt, którym zajmuje się coraz mniej osób – wymaga pasji i cierpliwości. Spod palców koronczarek wychodzą niepowtarzalne cuda, co uczestnicy Festiwalu mieli okazję zobaczyć na żywo.
Tradycja jest w modzie
Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej to największe takie wydarzenie w Europie Środkowej, a Bobowa już dawno zyskała miano stolicy tego rękodzieła. Właśnie dlatego w miasteczku na każdym kroku można spotkać koronkowe akcenty, a impreza przyciąga wielu zainteresowanych. Oczywiście bogaty program uwzględnia szeroki wachlarz zastosowań wyrobów z koronki klockowej.
Każdego dnia dla zwiedzających były dostępne stoiska, na których artystki z całego świata chętnie dzieliły się wiedzą na temat zastosowanych przez siebie technik. Wymiana doświadczeń zdaje się domeną bobowskiego Festiwalu. Na uroczystej inauguracji wydarzenia nie zabrakło organizatora i pomysłodawcy – Bogdana Kroka.
Nieodłącznym elementem twórczych spotkań są pokazy mody. Dzięki nim uczestnicy przekonują się, że wyroby z koronki klocowej nie muszą być wyłącznie kurzącym się na meblach zabytkiem, a stylowym dodatkiem na każdy dzień. Za pierwszym razem w gustownych kreacjach zaprezentowali się członkowie Polskiego Związku Głuchych. W kolejnych dniach uczestnicy zachwycali się również pokazem mody polskiej, który został przygotowany przez projektantkę pochodzącą z Bobowej – Ewę Szpilę. Natomiast pokazem mody czeskiej zajęły się Dana Maškova, Jolana Davidovičova oraz Ivana Domanjova. Jednakże czym byłaby rozrywka bez odrobiny wiedzy? Aby zaspokoić ciekawość uczestników w zakresie zdobnictwa tkanin i zdradzić kulisy pracy koronczarek, Małgorzata Połubok wygłosiła prelekcję w ramach projektu „Wystrój się w strój”. Oczywiście nie ma teorii bez praktyki, dlatego chętni mogli spróbować własnych sił w trakcie warsztatów koronki klockowej dla początkujących.
Koronka, taniec i śpiew
Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej to również wielkie święto muzyki i tańca, a takie wydarzenia są idealną okazją do kultywowania regionalnych tradycji. O folklorze Pogórze za pomocą dźwięków opowiedzieli: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Mała Koronka”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Jakubkowianie”, Zespól „Siennioki”, Zespół Regionalny „Pogórzanie”, Klub Senior + z Siekierczyny i Kapela „Jastrzębia”. Do wspólnej zabawy zaprosił również Zespół „VaBank”. Wyczekiwanym momentem był koncert Hop Kapeli Szabasówka, która śpiewająco zapromowała swoją najnowszą płytę.
Na scenie stanęli także: Mariusz Kalaga z zespołem i Mirosław Witkowski z pierwszej edycji słynnego programu The Voice of Poland. Dla dopełnienia kulturalnego wymiaru Festiwalu drugiego dnia odbyło się narodowe czytanie fragmentów Kordiana autorstwa Juliusza Słowackiego. W poszczególne role wcielili się aktorzy z sądeckich teatrów.
Partnerem wydarzenia jest Marcin Wąs Burmistrz Bobowej wraz z Radą Miejską w Bobowej, Starostwo Powiatowe w Gorlicach i Województwo Małopolskie! Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.