Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zaproszenie na Koncert Kolęd i Pastorałek – 18 stycznia

Autor: Jacek Kieroński

Zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości Gminy Bobowa na Koncert kolęd i pastorałek, który odbędzie się 18 stycznia o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Św. Wawrzyńca w Bobowej. Wystąpi dla Państwa Orkiestra Dęta OSP im. Jana Muchy z Ciężkowic. 

Wstęp na koncert jest darmowy, a bezpłatne bilety można odebrać w biurze Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa ul. Grunwaldzka 18 lub rezerwując bilet pod numerem telefonu : 18 351 40 13.

Orkiestra Dęta OSP im. Jana Muchy w Ciężkowicach powstała w 1908 roku z inicjatywy ówczesnego Burmistrza Jana Kapałki. Pierwszym kapelmistrzem Orkiestry był Jakub Hanak, pochodzący z Tuchowa, a część instrumentów zakupił Ignacy Jan Paderewski, który w tym czasie był właścicielem dworu w pobliskiej Kąśnej Dolnej. Dwie wojny światowe spowodowały przerwy w działalności orkiestry. Po zakończeniu działań wojennych orkiestra wznowiła swoją działalność.

Pierwszym kapelmistrzem w czasach powojennych był Władysław Górecki, a po nim – Ignacy Mucha, jego bratanek Jan Mucha, Janusz Trela i Tomasz Wroński. Orkiestra strażacka w Ciężkowicach za czasów Pana Jana Muchy była najlepszą w tych stronach. Uczestniczyła w przeglądach, paradach i konkursach odbywających się w różnych miastach na terenie kraju. Wśród największych sukcesów tego czasu można wymienić zdobycie III miejsca w Wojewódzkim Konkursie Orkiestr Dętych w Miechowie (1966 r.), IV miejsca w Międzypowiatowym Festiwalu Orkiestr dętych w Tarnowie i I miejsca w Festiwalu Strażackich Orkiestr Dętych w Bolesławiu (1967 r.). Wielkim przeżyciem dla ciężkowickich muzyków był wspólny występ z liczącą ponad tysiąc osób orkiestrą z okazji wizyty papieża Jana Pawła II w Tarnowie w 1987 roku. Za ogólny wkład w dzieło rozwoju kultury regionu Orkiestrze w roku 1992 w Tarnowie przyznano statuetkę „Uskrzydlony”, a także – Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa (1992 rok) i Złoty Znak Związku OSP RP (1995 rok).

Od 2019 roku pierwszym kapelmistrzem orkiestry został Andrij Drażnycia, a tamburmajorem – Tomasz Tabaszewski. W tym czasie nastąpiła zmiana pokoleń i orkiestra w chwili obecnej może śmiało się pozycjonować jako orkiestra młodzieżowa. Orkiestra regularnie uczestniczy w uroczystościach patriotycznych, kościelnych, strażackich na terenie gminy i powiatu, występuje z koncertami, współpracuje z sąsiednimi orkiestrami dętymi, realizuje szereg projektów edukacyjnych i kulturalnych, a także aktywnie działa w środowisku lokalnym, pełniąc funkcję reprezentanta kultury dla mieszkańców i gości. W ostatnich latach Orkiestra, uczestnicząc w konkursach i przeglądach, zdobyła szereg nagród: Wyróżnienie na Przeglądzie orkiestr Strażackich w Tarnowie (2022 r.), III miejsce na Ryglickiej Paradzie Orkiestr Dętych (2022 r.), II miejsce na Konkursie Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu (2023 r) i również II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych w Suchej Beskidzkiej (2023 r.) W 2024 roku Orkiestra natomiast zdobyła III miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych w Suchej Beskidzkiej, III miejsce na XXVI Wiśnickiej Paradzie Orkiestr Dętych (Nowy Wiśnicz), II miejsce na XV Przeglądzie Strażackich Orkiestr Dętych Powiatu Tarnowskiego oraz II miejsce na 46. Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity w Nowym Sączu. Orkiestra również pomaga dzieciom i młodzieży w stawianiu pierwszych kroków w ich karierze muzycznej. Grono muzyków – wykonawców muzyki poważnej i rozrywkowej zaczynali swoją przygodę muzyczną właśnie w ciężkowickiej orkiestrze, między innymi – bracia Szczepanik – członkowie zespołu Pectus.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy