Przed czym chroni autocasco?
OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce. W kwestii pozostałych ubezpieczeń kierowcy mają wolną rękę. Niejednokrotnie uważają je za zbędny wydatek – oczywiście do momentu, gdy dochodzi do zdarzenia skutkującego w szkody, których polisa OC nie obejmuje zakresem ochrony.
Autocasco – w skrócie AC – należy do grona dobrowolnych ubezpieczeń pojazdów mechanicznych. Ma za zadanie chronić pojazd oraz jego wyposażenie na wypadek utraty, zniszczenia, uszkodzenia bądź kradzieży. W ramach przypomnienia warto tu nadmienić, iż zakres ochrony gwarantowany przez OC jest zupełnie inny – zabezpiecza właściciela pojazdu przed pokrywaniem kosztów odszkodowań wobec osób trzecich z własnego majątku. Świadczenie wypłacane z tytułu OC nie trafia do kieszeni kierowcy, który spowodował szkody związane z ruchem posiadanego przez niego pojazdu – otrzymują je osoby poszkodowane wskutek takiego zdarzenia.
Polisa AC – zakres ochrony
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy AC różniące się zakresem ochrony, dlatego też kupując ubezpieczenie samochodu z www.ubezpieczeniaonline.pl, trzeba mieć na względzie indywidualne wymagania i preferencje. Standardowo autocasco zabezpiecza na okoliczność szkód wynikających z:
- kolizji lub wypadku,
- zderzenia z przedmiotami, zwierzętami oraz osobami w związku z ruchem pojazdu,
- utraty lub zniszczenia kluczyków,
- kradzieży pojazdu albo jego części,
- uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie,
- oddziaływania: żywiołów, czynników termicznych, czynników chemicznych.
Należy jednak pamiętać, iż poszczególne firmy wcale nie muszą definiować określonych pojęć w jednakowy sposób, dlatego też przed podpisaniem umowy trzeba dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W OWU zawarty jest szczegółowy zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz wyjaśnione jest to, co dany ubezpieczyciel rozumie przez konkretne pojęcia jak np. uszkodzenie pojazdu czy kradzież.
Ponadto w OWU wymienione są zdarzenia wykluczone z ochrony ubezpieczeniowej. Na odszkodowanie z polisy AC nie ma co liczyć w przypadku m.in.:
- szkody, która powstała z winy umyślnej lub w wyniku rażącego niedbalstwa kierowcy,
- szkody spowodowanej jazdą pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
- nieposiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu,
- braku aktualnego badania technicznego,
- użytkowania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem,
- podania nieprawdziwych informacji przy zgłaszaniu szkody ubezpieczycielowi.
Od czego zależy cena autocasco?
Obecnie kierowców interesuje obecnie nie tylko to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC, ale również cena polisy AC – w 2017 r. znacząco podrożały oba te ubezpieczenia, co jest głównym powodem, dla którego wielu właścicieli pojazdów mechanicznych rezygnuje z wykupienia autocasco. Jak informuje serwis wyborcza.biz, przeciętna cena polisy AC wynosi ok. 1060 zł. W 2016 r. na nabycie takiego ubezpieczenia zdecydowało się ok. 6,2 mln kierowców, co oznacza, że autocasco posiada co czwarty pojazd w Polsce.
Wysokość składki ubezpieczeniowej jest uzależniona od takich czynników jak:
- wartość pojazdu – czyli wysokość sumy ubezpieczenia,
- miejsce zameldowania właściciela pojazdu,
- wiek właściciela,
- marka i wiek pojazdu,
- planowany przebiegu,
- historia ubezpieczenia – premiowana jest bezszkodowa jazda,
- zakres ochrony ubezpieczeniowej,
- amortyzacja części,
- wysokość wkładu własnego,
- dodatkowe świadczenia – w pakiecie z OC czy Assistance wychodzi taniej.
Jak znaleźć najlepszą polisę AC?
Aby znaleźć korzystną dla siebie polisę AC, kierowca powinien porównać możliwie jak najwięcej ofert, mając przy tym na uwadze:
- sumę ubezpieczenia,
- możliwość uzyskania zniżek,
- udział własny,
- zwyżki naliczane m.in. za szkodową jazdę czy wiek pojazdu,
- wyłączenia z ochrony ubezpieczeniowej,
- wymogi odnośnie pojazdu,
- zabezpieczenia przeciwkradzieżowe – wyposażenie w nie pojazdu działa na korzyść kierowcy i przyczynia się do obniżenia składki nawet o 10 proc.,
- sposób rozliczania szkód i wypłaty odszkodowań.
Do zakupu polisy AC trzeba podejść kompleksowo – nie wolno kierować się wyłącznie wysokością składki, gdyż niska cena przekłada się na ograniczony zakres ochrony.
fot. ilustracyjne (archiwum własne)