Jesień to najlepszy moment na przycinki drzew
Pierwsze przycięcie młodych roślin
Jesienne przycinanie jest konieczne w przypadku młodych, niedawno posadzonych roślin, ponieważ dzięki temu mogą ładnie się rozkrzewić i zawiązać więcej pąków kwiatowych. Dotyczy to drzew i krzewów liściastych, które zrzucają na zimę liście. Natomiast jesiennego przecinania nie stosuje się wobec nowo posadzonych drzew i krzewów zimozielonych (w tym iglaków), bo istnieje zbyt duże ryzyko, że młode odrosty nie zdążą zdrewnieć przed zimą. Sposób przycinania jest uzależniony od gatunku rośliny. W poradnikach ogrodniczych jest dużo informacji o tym, jak i kiedy przycinać poszczególne gatunki roślin.
Przycinanie krzewów owocowych
Jesienne przycinanie jest konieczne w przypadku krzewów owocujących na pędach tegorocznych, np.: późnej odmiany malin – po zakończeniu owocowania trzeba wyciąć dość radykalnie wszystkie pędy. Cięcia dokonuje się w październiku lub listopadzie. Po odpadnięciu liści należy powyższy zabieg zastosować także wobec malin letnich, jeżyn i maliojeżyn. Obcina się tylko pędy, które wydały owoce, młode pędy należy pozostawić w spokoju. Jesienne przycinanie jest wskazane w przypadku starych pędów czarnej porzeczki – usuwa się wtedy wszystkie pędy czteroletnie lub starsze. W listopadzie należy usunąć pędy stare, uszkodzone, krzyżujące się i chore z leszczyny, co poprawia wygląd i kondycję krzewu.
Pogoda odpowiednia do przycinania roślin
Zabiegu przycięcia roślin nie należy wykonywać w czasie deszczu, bowiem rośliny są wtedy mokre, a powietrze wilgotne. Cięć dokonuje się w dzień suchy i słoneczny, kiedy temperatura powietrza przekracza 10 stopni Celsjusza.
Cięcia odmładzające
Ogólną zasadą jesiennego przycinania jest reguła, że cięcie powinno mieć charakter odmładzający roślinę. W pierwszej kolejności należy usuwać pędy chore i zeschnięte oraz cienkie i powyginane gałązki. Pędy zbyt długie można odrobinę skrócić. Jesienią nie przeprowadza się cięcia formującego krzewów kwitnących wiosną na pędach zeszłorocznych. Cięcie odmładzające pobudza przyszłe kwitnienie. Zawsze należy pozostawić pędy roczne lub dwuletnie, gdyż bujnie rozkwitają w następnym roku.
Narzędzia do przycinania roślin muszą być ostre i wygodne w użyciu, powinny działać płynnie. Dobrej jakości narzędzia do mniejsze ryzyko wypadku w trakcie jesiennego przycinania roślin. Jesień to dobry czas na przycięcie drzew jak topoli, dębu, buku, orzecha, drzew owocowych, żywopłotu i bluszczy. Jesienne cięcie wzmacnia roślinny przed zimą, ale musi być przeprowadzone w taki sposób, aby ich nie uszkodzić. Cięcie to jeden z najważniejszych elementów regularnej pielęgnacji roślin.
Profesjonalnie przycinanie drzew i krzewów – Komplex
fot. nadesłane