Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jaki krem do twarzy będzie odpowiedni dla cery naczynkowej?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dopasowanie kosmetyków do naszego typu cery ma kluczowe znaczenie, ponieważ nawet produkt z najlepszej półki nie zda egzaminu, jeśli nie będzie odpowiadał na konkretne potrzeby naszej skóry. Dlatego to właśnie indywidualne preferencje powinniśmy mieć szczególnie na uwadze, kiedy wybieramy krem do twarzy czy nawet krem pod oczy. Jedną z bardziej problematycznych pod kątem opracowywania rutyny pielęgnacyjnej jest zdecydowanie cera naczynkowa. O czym w jej przypadku pamiętać?

Cera naczynkowa – czyli jaka?

To, co wyróżnia cerę naczynkową, to obecność zaczerwienień, które wynikają z tego, że skóra jest bardzo cienka i pod nią łatwo dostrzegalne są naczynka krwionośne. Rumień ten może się nasilać na skutek wysokiej temperatury, zjedzenia ostrej potrawy, stresu czy wysiłku fizycznego.

Cera naczynkowa, podobnie jak cera wrażliwa, jest bardzo podatna na podrażnienia i dość gwałtownie reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr, wahania temperatury czy promieniowanie UV. W efekcie dość często spotykane jest uczucie ściągnięcia, pieczenia czy swędzenia, na dodatek skóra ma tendencję do przesuszania. Objawy towarzyszące cerze naczynkowej mogą się nasilać na skutek:

Pielęgnacja tego typu cery musi być zatem niezwykle delikatna, żeby zamiast zaostrzać ewentualne zmiany, łagodzić je i redukować wszelki dyskomfort.

Czym się kierować, wybierając produkty do cery naczynkowej?

Zdecydowanie najistotniejszymi elementami w pielęgnacji cery naczynkowej są krem do twarzy oraz krem pod oczy. To właśnie za ich sprawą możemy dostarczyć skórze niezbędnych składników odżywczych, które pozwolą jej się w pełni zregenerować. Utrzymywanie właściwego nawilżenia jest niezwykle istotne, jako że to poprawnie działająca bariera hydrolipidowa skóry odpowiada za jej funkcje obronne wobec czynników z zewnątrz. Dodatkowo zastosowanie odpowiednich kremów do twarzy może znacząco zmniejszyć podrażnienia, ukoić zaczerwienienia i przywrócić miękkość oraz gładkość.

Dobrze zatem, by zarówno krem pod oczy, jak i krem do twarzy zawierały następujące składniki:

Te substancje aktywne mają za zadanie uszczelniać naczynka krwionośne, a do tego chronić skórę przed nadmierną utratą wilgoci. W pielęgnacji cery naczynkowej z powodzeniem można sięgać po kosmetyki powstałe z myślą o cerze wrażliwej, ponieważ wiadomym jest, że mają one delikatne działanie, które na dodatek chronią przed podrażnieniami oraz zmniejszają rumień. Nie należy też zapominać o stosowaniu kremów z wysokim filtrem SPF i o reaplikowaniu go w ciągu dnia, żeby w pełni zabezpieczyć się przed działaniem słońca.

Jak oczyszczać cerę naczynkową?

Oczyszczanie to bardzo istotny etap pielęgnacji, którego w żadnym razie nie należy pomijać. To właśnie za jego sprawą usuwamy nadmiar sebum, zanieczyszczenia pochodzące z powietrza czy bakterie, które osadzają się na naszej twarzy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku cery naczynkowej należy zachować dużą ostrożność. W demakijażu mogą sprawdzić się łagodne mleczka czy olejki, które skutecznie rozpuszczą kosmetyki kolorowe, a jednocześnie nie nadwyrężą naszej skóry. W trakcie zmywania makijażu nie powinniśmy pocierać cery, zamiast tego wacik nasączony np. płynem micelarnym przykładamy do wybranego miejsca, odczekujemy kilka sekund, po czym przesuwamy go na zewnątrz, likwidując pozostałości podkładu, pudru czy tuszu do rzęs.

A co z peelingiem? Ten też warto wykonywać, by pozbyć się martwego naskórka, jednak nie należy tego robić zbyt często, by nie podrażnić skóry. Cera naczynkowa z całą pewnością nie polubi się z tradycyjnymi peelingami zawierającymi drobinki, ponieważ powstałe przy ich użyciu tarcie będzie wzmagać zaczerwienienia. Zamiast tego dobrze jest sięgać po peelingi enzymatyczne, gdzie za działanie złuszczające odpowiadają delikatne enzymy roślinne, które nie naruszają warstwy ochronnej skóry.

fot. nadesłane

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy