Tranzystor bipolarny – przewodnik dla początkujących
Wynalezienie i upowszechnienie tranzystorów bipolarnych i unipolarnych spowodowało przełom w dziedzinie elektryki oraz elektroniki. Urządzenia te są dzisiaj powszechnie wykorzystywane, a sprzęty, w których się znajdują, na co dzień towarzyszą ludziom w domu oraz pracy. Prezentujemy wiedzę, jak działają tranzystory bipolarne i do czego są wykorzystywane!
Czym są tranzystory bipolarne?
Tranzystory są urządzeniami podobnymi do półprzewodników, które mają jednak zdolność sterowania przepływem prądu oraz wzmacniania go. Na rynku można spotkać dwa podstawowe rodzaje tranzystorów – tranzystory bipolarne oraz tranzystory unipolarne (polowe).
Tranzystory bipolarne – budowa
Tranzystory bipolarne składają się z trzech segmentów półprzewodnikowych. Te tworzą dwa złącza. Półprzewodniki mają strukturę warstwową, a każda z warstw posiada własne wyprowadzenie zbudowane z: kolektora, emitera oraz bazy.
Tranzystory bipolarne występują w dwóch rodzajach. Rozróżnienie następuje na podstawie układu elementów półprzewodnikowych. W zależności od kolejności segmentów i kierunku napięcia można mieć do czynienia z tranzystorem PNP lub NPN.
Tranzystory bipolarne – zasada działania
Przyłożone do tranzystora bipolarnego napięcie przemieszcza ładunki z emitera w kierunku bazy. W procesie tym część ładunków, które znajdą się w przestrzeni pomiędzy bazą a kolektorem, zostanie przyciągnięta przez kolektor. Zmiana prądu bazy spowoduje regulację prądu kolektora.
Różne zastosowania wymagają wykorzystania odrębnych stanów pracy tranzystora:
- stanu aktywnego;
- stanu nasycenia;
- stanu zatkania;
- stanu inwersyjnego.
Tranzystor bipolarny – zastosowanie
Tranzystory bipolarne posiadają szerokie spektrum zastosowań. Przede wszystkim wykorzystuje się je w budowie przełączników, ale z powodzeniem pracują one także w układach:
- modulatorów, demodulatorów oraz filtrów aktywnych;
- różnicowych wzmacniaczy;
- przerzutników bistabilnych, monostabilnych i astabilnych;
- wzmacniaczy liniowych.
Obecnie tranzystory rzadko występują pojedynczo. Zazwyczaj stosuje się wyspecjalizowane układy cyfrowe, wzmacniacze operacyjne, pomiarowe oraz różnicowe. Tranzystory często występują też w towarzystwie rozmaitych bloków funkcjonalnych. Najbardziej złożone układy składają się z tysięcy, a nawet milionów tranzystorów.
Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego rodzaju tranzystora bipolarnego, zwróć się o pomoc do specjalisty. Na stronie tme.eu znajdziesz nie tylko garść niezbędnej wiedzy, ale również skontaktujesz się z wykwalifikowanymi fachowcami. Skorzystaj z ich wiedzy i doświadczenia.