Tajemnica młodości – odkryj działanie witaminy B5
Czy da się zahamować proces siwienia włosów? Z pewnością można go spowolnić, a najlepszym związkiem chemicznym pozwalającym zachować młodość przez długi czas jest witamina B5, nazywana też kwasem pantotenowym. Piękny wygląd to nie jedyna korzyść wynikająca z odpowiedniej suplementacji witaminą B5 — sprawdź, na co jeszcze wpływa witamina B5.
Kwas pantotenowy — co to jest?
Kwasem pantotenowym nazywa się rozpuszczalną w wodzie witaminę z grupy B. Ten związek chemiczny pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Dobroczynna witamina B5 jest odpowiedzialna za obniżanie stężenia cholesterolu we krwi oraz bierze udział w syntezie hormonów i innych związków chemicznych. Kwas pantotenowy umożliwia produkcję przeciwciał, stanowiących ochronę przed infekcjami wywoływanymi przez wirusy i bakterie. Dzięki witaminie B5 możliwa jest szybsza regeneracja skóry, tkanek oraz błony śluzowej, dlatego odpowiednia suplementacja tym związkiem odpowiada za łatwiejsze gojenie się ran. Kwas pantotenowy może spowalniać procesy starzenia — przeciwdziała on powstawaniu zmarszczek i wspiera pigmentację włosów, opóźniając ich siwienie.
Co się dzieje, gdy w organizmie brakuje witaminy B5?
Odpowiedni poziom witaminy B5 jest szczególnie ważny w przypadku zawodowych sportowców, osób starszych oraz wszystkich ludzi narażonych na długotrwały stres. Niedobór kwasu pantotenowego przejawia się poprzez problemy skórne i zaburzenia układu nerwowego, takie jak:
- pękanie skóry wokół ust,
- intensywne wypadanie włosów,
- skurcze nóg,
- zaburzenia wzroku,
- drętwienie kończyn,
- poranne bóle mięśni i stawów.
Witamina B5 jest obecna w wielu produktach spożywczych, dlatego rzadko stwierdza się jej niedobór. Zbyt niski poziom kwasu pantotenowego zazwyczaj dotyczy osób cierpiących na choroby przewlekłe, które wiążą się z zaburzeniami wchłaniania.
Produkty zawierające kwas pantotenowy
Witamina B5 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Najbogatsze źródła kwasu pantotenowego to:
- kurczak oraz wątróbka drobiowa,
- tłuste ryby, na przykład śledzie, łosoś i makrela,
- mleko oraz przetwory mleczne,
- owoce — melony, banany, pomarańcze,
- warzywa — brokuły, ziemniaki,
- jajka,
- pieczywo pełnoziarniste i otręby,
- orzechy oraz pestki słonecznika.
Należy pamiętać, że witamina B5 wykazuje wysoką wrażliwość na promienie słoneczne, które prowadzą do jej uszkodzenia. Kwas pantotenowy traci swoje właściwości także na skutek obróbki termicznej.
Co robić w przypadku niedoboru witaminy B5?
Zbyt niski poziom witaminy B5 w organizmie objawia się poprzez pogorszenie stanu skóry oraz skurcze i drętwienie kończyn. Niedobór kwasu pantotenowego wiąże się z osłabieniem i złym samopoczuciem, dlatego należy jak najszybciej uzupełnić braki tego związku chemicznego. Awitaminozę skutecznie zwalczy odpowiednia suplementacja witaminy B5. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które w bezpieczny i wygodny sposób uzupełnią niedobór kwasu pantotenowego. Najpopularniejsze suplementy są przyjmowane w postaci niewielkich kapsułek, jednak osoby, które mają problemy z połykaniem tabletek, mogą wybrać witaminę B5 w formie rozpuszczalnego proszku. Gorsze samopoczucie zawsze warto skonsultować z lekarzem, który sprawdzi, czy niedobór kwasu pantotenowego nie jest powiązany z żadną chorobą.