„Jesteście strażnikami tradycji” – tak wyglądała Senioriada Bobowska!
„Chodzi o to, aby umrzeć młodo najpóźniej jak się da”. Trzeba więc korzystać z okazji, cieszyć się drobiazgami, integrować z ludźmi. Nie ma jednej recepty na udaną starość i każdy ma inny punkt widzenia. Seniorzy z gminy Bobowa mogli podzielić się swoimi doświadczeniami podczas Senioriady Bobowskiej. To wydarzenie było doskonałą okazją, by spotkać się z rówieśnikami, odpocząć od prozy życia i się pośmiać. W końcu śmiech to zdrowie!

Najważniejszych gości tego dnia przywitał burmistrz Bobowej, Marcin Wąs. Oprócz naszych seniorów w Miejskim Centrum Kultury zjawili się pracownicy Urzędu Miejskiego w Bobowej, dyrekcja Centrum Kultury i Promocji, dyrekcja szkół znajdujących się na terenie gminy, sołtysi czy przedstawiciele służb.
– To dla mnie zaszczyt i radość, by spotkać się dzisiaj podczas drugiej Senioriady Bobowskiej; święta, które z roku na rok staje się coraz piękniejszym symbolem naszej lokalnej wspólnoty, serdeczności i szacunku wobec osób starszych. Senioriada to nie tylko wydarzenia kulturalne czy towarzyskie, lecz przede wszystkim czas poświęcony seniorom, czyli ludziom z ogromnym doświadczeniem, miłością i sercem. To ludzie, którzy przez dziesięciolecia budowali nasze miasto i gminę, wychowywali kolejne pokolenia, przekazywali wartości, tradycje i tożsamość – zaznaczył na wstępie.
Burmistrz podkreślił niebagatelny wkład seniorów w zachowanie balansu we współczesnym świecie:
– Dzisiejszy świat biegnie bardzo szybko. Technologia , nowe możliwości, zmieniające się tempo życia – w tym wszystkim potrzebujemy mądrości, jaką niosą seniorzy. Potrzebujemy Waszego doświadczenia, spojrzenia, spokoju, który pomaga nam nie zatracić tego, co naprawdę ważne, czyli człowieczeństwa, empatii i wspólnoty. Jesteście nie tylko strażnikami tradycji, lecz także źródłem inspiracji dla młodszych pokoleń.
Na koniec życzył zdrowia, spokoju, pogody ducha i wielu radosnych chwil. Kilka słów skierował także przewodniczący Rady Miejskiej, Bogdan Krok.
– Życzę Wam zdrowia i miłości w rodzinach. To jest najważniejsze. Cieszę się bardzo, że nasza gmina tak bardzo opiekuje się miejscami, gdzie przebywają seniorzy, jednostkami, które organizują seniorom życie „popołudniowe”. Dzieli nas wielka przepaść. Nie tylko technologiczna, lecz także mentalna. Ale to idzie w dobrym kierunku. Mamy prawo widzieć więcej, czuć więcej i przewidywać więcej.
O seniorach słów kilka
Głos zabrał także Piotr Koszyk, radny powiatu gorlickiego. Na przykładzie swojego dziadka pokazał, że w wielu przypadkach wiek to tylko liczba. Również złożył najserdeczniejsze życzenia. List do bobowskich seniorów skierowała poseł na Sejm RP, Barbara Bartuś, która nie mogła pojawić się na uroczystości. W imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Klęczara przemawiał jego pełnomocnik Stanisław Kaszyk, z kolei I wicewojewodę małopolską Elżbietę Achinger reprezentowała pełnomocnik Edyta Kowalska. Do seniorów zwrócił się również prezes Zarządu Odziału ZOSP RP – Przemysław Wszołek, przedstawiciel Młodzieżowej Rady Gminy oraz Anna Teper – kierownik OPS w Bobowej.
Na koniec części oficjalnej wybrzmiało głośne Sto lat!, które zaintonował drużba Tomasz Mikulski z Zespołem Regionalnym „Mała Koronka”. Podczas wręczania upominków dla gości muzycy grali najsłynniejsze piosenki biesiadne. Oczywiście nie mogło zabraknąć Tam koło Bobowej miasteczka.
Młodość to nie tylko wiek – to stan ducha
Po nieco wzruszającej części przyszedł czas na odrobinę zabawy i luzu. Jako pierwszy wystąpił iluzjonista Be Magic. Jak sam przyznał, to dla niego wielki zaszczyt. Jego występ został nagrodzony gromkimi brawami.
Po zadziwiających sztuczkach przyszedł czas na sporą dawkę muzyki w wykonaniu „Małej Koronki”. Młodzież zaprezentowała się wspaniale. Na koniec seniorzy mogli obejrzeć spektakl Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków w wykonaniu grupy teatralnej działającej przy Klubie Seniora 50+ z gminy Gromnik. Każdy z punktów programu okazał się strzałem w dziesiątkę. Po wszystkim na uczestników czekał poczęstunek. To nie wszystko! Atrakcją była również fotobudka, dzięki której seniorzy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Dzisiaj Miejskie Centrum Kultury było pełne śmiechu. Seniorzy stanowią integralną część naszej gminy, a w dobie starzejącego się społeczeństwa wymagają jeszcze większej uwagi. Senioriada Bobowska to ukłon w stronę ich wiedzy, doświadczenia i wkładu w lokalny rozwój. Wydarzenie nie mogłoby się odbyć na takim poziomie, gdyby nie zaangażowanie wielu osób i instytucji, o których wspominał burmistrz na początku. Mowa między innymi o: dyrekcji i pracownikach Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, pracownikach Ośrodka Pomocy Społecznej, kierownikach Klubów Seniora z terenu gminy czy uczniach Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej. Dzięki temu wydarzenie okazało się prawdziwą integracją międzypokoleniową.
Nie możemy się doczekać, jak będzie wyglądać przyszłoroczna Senioriada Bobowska!