Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

„Lipniczanie” przybyli z kolędą do Jankowej

Autor: Mateusz Książkiewicz
W Święto Objawienia Pańskiego (tzw. Trzech Króli) do kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowej przybył z kolędą zespół regionalny Lipniczanie oraz Mali Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej (gmina Korzenna). 

Artyści „zza miedzy” w półgodzinnym koncercie przed uroczystą sumą oraz później w trakcie samej Eucharystii wykonali wiele przepięknych, czasami zapomnianych kolęd i pastorałek. W repertuarze Małych Lipniczan oraz Lipniczan znalazły się m.in.:  Powstań Dawidzie, Gore Gwiazda, Gwiozdecka, Świenty Scepon, Stała się nam dziś nowina, Północ już była, A wcora z wiecora, Bóg z się z Panny narodził, Wesoła jest nam dziś nowina, W wigilijną noc, Przy żłóbku Twym Jezu, Narodził się Jezus Chrystus, Stryry lata wołki pasał, Dnia jednego.

Warto przypomnieć, że zespół regionalny Lipniczanie prezentuje tańce, śpiew, muzykę oraz zwyczaje typowe dla regionu Pogórza Sądeckiego. Grupa artystów z Lipnicy Wielkiej jest laureatem wielu nagród m.in: Złotego i Srebnego Żywieckiego Serca Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Brązowej Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Jednym z ich ostatnich sukcesów było zakwalifikowanie się do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, podczas eliminacji w Tuchowie.

fot. Łukasz Kieroński

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy