Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Czwartek, 29 października 2020
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty

Matematyka z nieco innej strony

19.05.2012 || Kategorie: Edukacja || Autor: Paulina Kalamaszek

Wczoraj Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej miał okazję gościć wybitną postać, a mianowicie prof. dr hab.  Wacława Szymańskiego.

Ukończył on Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, napisał pracę naukową, a tytuły naukowe zdobył w Polskiej Akademii Nauk. Obecnie zajmuje się matematycznymi zagadnieniami fizyki kwantowej na uniwersytecie West Chester w Pensylwanii w USA.

Uczniowie ZSZ zebrali się, by uczestniczyć w specjalnym wykładzie, który profesor  przygotował specjalnie dla nich. Temat wykładu brzmiał: „Etnomatematyka. Hinduski sposób rozwiązywania równań kwadratowych.” Profesor wykładał w dwóch językach – polskim i angielskim, więc absolwenci byli zmuszeni podwójnie wytężyć swój umysł.

Wykład był bardzo interesujący. Pokazał matematykę w trochę innym świetle  niż  tą, którą przeciętny uczeń poznaje się na lekcji.  Bardzo ciekawy sposób tłumaczenia profesora zapewne trafił do każdego, a urozmaiceniem było prowadzenie lekcji w języku polskim i angielskim – mówi jeden z uczestników wykładu.

Zapraszamy również do przeczytania wywiadu z profesorem:

Redaktor: Gdzie rozpoczęła się i jak przebiegała pańska kariera?

Profesor Wacław Szymański: Moja kariera zaczęła się w Polsce. Zrobiłem magisterium na UJ, potem doktorat i  habilitacje  w Państwowej Akademii Nauk, gdzie później pracowałem przez kilkanaście lat. Później wykładałem w Akademii Rolniczej  w Krakowie. W 1984 roku wyjechałem do Stanów. Najpierw wykładałem na Uniwersytecie w Toronto, później na Uniwersytecie Stanu Indiana w Bloomington, w końcu dotarłem do West Chester.

R:Jakie różnice dostrzega pan w polskiej i amerykańskiej edukacji?

P: Polska edukacja kiedyś była świetna, teraz to różnie z tym bywa… Nie wiem dokładnie, gdyż  aktualnie nie jestem na bieżąco. Natomiast jeśli chodzi o amerykański system nauczania zależy on od tego z jakiej szkoły pochodzą studenci. Są bowiem szkoły średnie, które przygotowują idealnie i pomagają w późniejszym starcie na studia i są też takie, w których poprzeczka postawiona jest o wiele niżej. Wtedy właśnie można powiedzieć, że jest to także poniżej poziomu polskiej edukacji.

fot. Joanna Róż