Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Poniedziałek, 28 września 2020
Światłowód Orange Stróżna Gmina Bobowa

Wyjątkowy koncert kolęd w Siedliskach

07.01.2013 || Kategorie: Edukacja, Kultura, Siedliska, Społeczeństwo || Autor: Mateusz Książkiewicz

W niedzielne popołudnie w hali sportowej Zespołu Szkół w Siedliskach odbył się koncert noworoczny, podczas którego wystąpiła miejscowa orkiestra dęta oraz dzieci należące do szkolnego teatrzyku Marionetka.

Obiekt wypełnił się po brzegi publicznością, która zawitała do Siedlisk z całej Gminy Bobowa, a także Biesnej, Szalowej, Łużnej i Zborowic. Na kolędowaniu nie zabrakło również władz w osobie: burmistrza Wacława Ligęzy, senatora Stanisława Koguta, przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Siedlarza, sekretarz Gminy Zdzisławy Iwaniec, dyrektora CKiP w Bobowej Jadwigi Bryndal, radnych, dyrektorów szkół, a także księży: proboszcza parafii Siedliska ks. Władysława Skocznia i rektora Kościoła św. Mikołaja ks. Jacka Kupca.

„Koncert w Siedliskach jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych odbywających się w naszej Gminie – mówi Wacław Ligęza burmistrz Bobowej. – Po pierwsze podtrzymywana jest tradycja śpiewania i grania kolęd, a po drugie włączane są do organizacji widowiska dzieci oraz młodzież, które mają okazje uczyć się naszej lokalnej historii. Jest to także forma refleksji nad przeżywaniem świąt Bożego Narodzenia. Poziom artystyczny uważam jako bardzo wysoki dlatego zachęcam w przyszłości do udziału wszystkich mieszkańców w takich właśnie wydarzeniach kulturalnych naszej gminy.

Opracowany przez Roberta Motykę program koncertu był połączeniem gry orkiestry z jasełkami inscenizowanymi przez 48 młodych aktorów – uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum w Siedliskach. Przygotowaniem dzieci i młodzieży do okolicznościowej inscenizacji zajęły się nauczycielki Anna Motyka oraz Renata Rzepka, które jednocześnie były autorkami scenariusza jasełek.

Kolędom wykonywanym przez orkiestrę z Siedlisk towarzyszył przepiękny śpiew dwóch solistek: sopran Anna Moszycka i alt Małgorzata Fornagiel  z Nowego Sącza. Pod koniec koncertu dyrygent orkiestry Jan Zygmunt zaprosił wszystkich do wspólnego odśpiewania jednej z kolęd, natomiast zwieńczeniem całego wieczoru były wykonane przez orkiestrę  utwory muzyki klasycznej, a dokładniej kompozycje syna i ojca Johanna Straussa wprowadzające wiedeński akcent.

Koncert został zorganizowany w ramach projektu realizowanego przez miejscową placówkę OSP z programu Lokalnej Grupy Działania „Beskid Gorlicki”.