Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bez barier po Europie

Autor: Łukasz Augustyn
Niezwykle interesujący, a przede wszystkim ważny społecznie projekt realizują nauczyciele i młodzież Zespołu Szkół Zawodowych im. St.  Wyspiańskiego w Bobowej. Nosi on nazwę „Crossing Europe without barriers”.

Projekt ma na celu stworzenie platformy interaktywnej, na której znajdą się informacje dla osób niepełnosprawnych chcących podróżować po Europie i oczywiście Polsce. W projekcie uczestniczą uczniowie ze szkół z Niemiec, Czech, Bułgarii i Polski.Projekt jest realizowany ze środków Unii Europejskiej, a jego wartość dla bobowskiej szkoły wynosi 96 tys. zł. Polska nazwa projektu brzmi „E-przewodnik – podróżowanie po Europie bez granic”. Pierwsze spotkanie uczestników projektu odbyło się w grudniu 2010 roku. Do tej pory w ramach projektu odbyły się wycieczki objazdowe do Lublina , Zamościa, Wrocławia i Opola. We wszystkich odwiedzanych obiektach młodzież ZSZ badała ich dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych fizycznie. Zimą przedstawiciele projektu spotkali się w Pradze, natomiast w czerwcu 2011r. kolejne spotkanie robocze odbyło się w Bułgarii.

Miało na celu omówienie dotychczasowych działań oraz służyło prezentacji obiektów historycznych i turystycznych, które znajdą się na wykonywanej wspólnie stronie internetowej.  Projekt ma właśnie na celu stworzenie specyficznej platformy interaktywnej, na której znajdą się informacje nie tylko o obiektach i rejonach które warto odwiedzić, ale przede wszystkim platforma będzie zawierać informacje istotne dla osób niepełnosprawnych chcących podróżować po Europie.

Informacje te będą zawierały zarówno listę atrakcji turystycznych danego kraju, jak i ich dostępność dla niepełnosprawnego turysty. Będą przedstawione na interaktywnej mapie Europy. Mapa ta wskaże zarówno te atrakcje turystyczne, które posiadają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych jak i te, które owych udogodnień nie mają. Platforma ta stanie się docelowo  narzędziem umożliwiającym osobom niepełnosprawnym zaplanowanie podróży po krajach europejskich w taki sposób, aby ich niepełnosprawność nie była przeszkodą w poznawaniu nowych miejsc. Językiem roboczym projektu jest język angielski, ale strona internetowa będzie dostępna również w językach narodowych stron projektu, czyli także w języku polskim.

Realizatorzy projektu maja nadzieję, że stanie się on bodźcem dla instytucji zajmujących się promowaniem swoich regionów oraz podmiotów opiekujących się atrakcjami turystycznymi do większego otwarcia się na niepełnosprawnego turystę.

Aktualnie uczniowie ZSZ w Bobowej kończą pracę nad stroną internetową, która wg planu powinna ruszyć już pod koniec listopada.

Ewa Żarnowska

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy