Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Czwartek, 28 października 2021

Lepszy odbiór kanałów TV!

28.12.2011 || Kategorie: Powiat || Autor: Mateusz Książkiewicz

Od 23 grudnia można odbierać aż osiem kanałów TV w jakości cyfrowej, korzystając ze zwykłej anteny telewizyjnej. Umożliwia to nadajnik zamontowany na kominie elektrociepłowni w Gorlicach.

Antena w Gorlicach to jedna z pięciu nowo włączonych nadajników MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Można dzięki niej odbierać 8 kanałów TV cyfrowej poprzez odbiorniki z tunerem DVB-T. Kanałami o cyfrowej jakości (polsat, tv4, tv puls, tvn 7, puls2, tv6, polsat sport news) mogą się cieszyć posiadacze telewizora z odbiornikiem mpeg-4.

Od pewnego czasu odbiór NTC był możliwy z przekaźników RTON Szczawnica Przehyba, RTON Tarnów Góra Św. Marcina, RTCN Krosno Sucha Góra. Do odbioru NTC potrzebny jest telewizor wyposażony w tuner DVB-T MPEG 4. Większość nowych telewizorów LCD posiada ów tuner. Jeżeli mamy zaś telewizor kineskopowy również na nim jest możliwy odbiór NTC po uprzednim zakupieniu zewnętrznego tunera DVB-T ( przykład http://www.wiwa.info.pl/index.php?id=34) lub  dekodera telewizji Satelitarnej i Naziemnej (DVB-S2, DVB-T).  Aby odbierać sygnał antena niekoniecznie musi być ustawiona w kierunku  nadajnika, można odebrać sygnał z odbicia ponieważ nadajniki nadają z bardzo dużą mocą.
Na przekaźnikach nadal prowadzone są prace z ustalaniem kanałów nadawania.

Pomocnik który pomoże w ustawieniu anteny (http://www.dvbtmap.eu/)

Wdrażanie kolejnych anten MUX-2 kończy pewien etap w historii telewizji naziemnej, pozwoli to na coraz większe możliwości w odbieraniu programów telewizyjnych zwłaszcza w specjalnej funkcji EPG.

Elektroniczny Informator Programowy, elektroniczny przewodnik po programach (EPG – z ang. Electronic Program Guide) – przewodnik telewizyjny nadawany w formie tekstu, dostępny dla odbiorców sygnału telewizji cyfrowej.
Podstawową jej cechą jest wyświetlanie aktualnego programu telewizyjnego, wszystkich dostępnych u danego nadawcy sygnału kanałów (w praktyce większość kanałów posiada te informacje). Pozwala na zapoznanie się z bieżącym programem na dany dzień. Program jest dostępny zwykle z wyprzedzeniem do 7 dni, choć bardzo często w EPG jest widoczny tylko obecnie nadawany i następny program.
W zależności od dostawcy sygnału, EPG może posiadać szereg funkcji dodatkowych m.in. opcja ustawienia przypomnienia o programie nadawanym w przyszłości, planowanie nagrania, układanie listy ulubionych kanałów, wyświetlanie poszerzonego opisu nadawanych programów

źródło: własne, emitel.pl, wikipedia.org
fot.: radiopolska.pl