Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jest zimno, będzie jeszcze zimniej !!!

Autor: Łukasz Augustyn
Jak co roku zima znów zaskoczyła wszystkich. Po długich, ciepłych i bezopadowych miesiącach, od początku stycznia pogoda stara się nam rekompensować piękną suchą Polską złotą jesień.

Z początku dużymi opadami śniegu, a ostatnio bardzo niski temperaturami, które codziennie przybierają na sile.  Ostatnio w powiecie gorlickim doszło do 3 śmiertelnych przypadków z przyczyny wychłodzenia organizmu jednym z nich był 54- letni mieszkaniec Szalowej znaleziony przez przypadkowego przechodnia, kolejną ofiarą niskich temperatur był 80- letni mężczyzna z miejscowości Łosie, który został odnaleziony w niedużej odległości od domu, a kilka dni temu znaleziono ciało 62- letni mężczyzny z miejscowości Racławice. Podczas wszystkich zdarzeń nie brały udział osoby trzecie dokładne przyczyny śmierci mają ustalić sekcje zwłok.

„Zima to okres szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, samotnych, nieporadnych – tłumaczy mł. asp. Grzegorz Szczepanek. Bardzo niskie temperatury, z którymi mamy obecnie do czynienia stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia tych osób. Zagrożenie takie może tyczyć się również osób znajdujących się pod działaniem alkoholu.

          Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby nie ignorować sytuacji osób zagrożonych zamarznięciem. Prosimy by zwracać uwagę na wszystkie osoby, które nie mają się gdzie schronić, które mogą mieć problemy z ogrzaniem własnych mieszkań lub domów oraz osoby znajdujące się pod działaniem alkoholu, które znajdują się na wolnym powietrzu. Pamiętajmy, że dzwoniąc wówczas na telefon alarmowy 997 lub 112 możemy uratować komuś życie – podkreśla mł. asp. Grzegorz Szczepanek

Przed srogą zimą również ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który zaleca by nie wychodzić z domów, jak i również ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, gdyż możliwe jest wychłodzenie organizmu oraz odmrożenia u osób, które długotrwale przebywają w lekkim ubraniu na niskiej temperaturze.

Na taką jak dzisiaj pogodę należy ubierać się na cebulkę, ponieważ przy temperaturach poniżej -10 stopni następuje bardzo szybkie wychłodzenie organizmu, co w następstwie może skutkować odmrożeniami, zamarznięciami a nawet śmiercią. Należy także ograniczyć spożywanie alkoholu, ponieważ powoduje on rozszerzenie naczyń krwionośnych, intensywny ubytek wody oraz utratę ciepłoty ciała.

Aura przez nadchodzące dni nie ulegnie poprawie, spodziewajmy się jeszcze niższych temperatur na poziomie nawet poniżej -25 stopni.

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy