Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Załataj „dziure” odszkodowaniem

Autor: Sabina Janus
Jak co roku, stan nawierzchni dróg po zimie pozostawia wiele do życzenia. Wychodzą na wierzch wszystkie nierówności i dziury, co jest powodem wielu wypadków i uszkodzeń samochodów.

Obowiązek dbania o drogi, poprawianie ich stanu i niwelowanie pozimowych ubytków, aby zmniejszyć zagrożenie i chronić mienie obywateli należy do zarządcy dróg. Poniżej udzielamy kilku wskazówek, co robić kiedy doszło do uszkodzenia pojazdu z takiej właśnie przyczyny.

Obowiązek zarządców dbania o stan dróg wynika z zapisów Ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 roku, Nr 19 poz. 115 z późn. zm.). W sytuacji, gdy poszkodowany poniósł straty w postaci uszkodzenia samochodu lub innego pojazdu z powodu złego stanu nawierzchni, zarządca drogi ponosi odpowiedzialność cywilno-prawną. Natomiast do powoda dochodzącego odszkodowania należy najpierw ustalenie kto jest zarządcą danej drogi oraz udowodnienia mu niedopełnienia obowiązków.

Każdy dowód jest w tym przypadku na wagę złota, w szczególności, że nie jest łatwo udowodnić, że to właśnie zły stan drogi był przyczyną uszkodzenia pojazdu. Najważniejsze to pozyskanie świadków, którzy potwierdzą naszą wersję zeznań oraz materiał w postaci fotografii. W  momencie, gdy doszło już do takiej sytuacji i zgłoszenie o uszczerbku zostało przyjęte, nie wymaga się od poszkodowanego wezwania na miejsce zdarzenia Policji. Z odpowiednio zebraną dokumentacją i wypełnionym wnioskiem o odszkodowanie, kierowca powinien udać się do zarządcy felernej drogi. Pamiętajmy, że wniosek taki obejmuje też ten sam problem w momencie, gdy jest to droga wewnętrzna, a odpowiedzialna jest za nią wspólnota mieszkaniowa.

źródło:  KP Gorlice
fot. chwaszczyno.pl

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy