Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Niedziela Palmowa w Bobowej

Autor: Joanna Róż
Jeszcze tylko tydzień dzieli nas od uroczystego dnia Zmartwychwstania Pańskiego. Dzisiejsza  niedziela rozpoczyna Wieli Tydzień – okres upamiętniający ukrzyżowanie i  męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu.

Zwyczaj święcenia palm wprowadzono w XI wieku stąd wzięła się nazwa „Niedziela palmowa”. O znaczenie niedzieli palmowej zapytaliśmy się  księdza Tomasza Gołąbka:

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: „Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”. Liturgia tego dnia jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz wysłuchaniem Męki Pańskiej. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. Chrześcijańskie tajemnice wiary przenikają się wzajemnie – chwała i radość tworzą nierozdzielną całość z cierpieniem; w męce zapowiedziane jest zmartwychwstanie i zbawienie.

Niedziela palmowa w Bobowej to przede wszystkim uroczysta suma, na której gromadzą się wierni z całej miejscowości. Dzieci i dorośli przynoszą palmy – często własnoręcznie wykonane i  zdobione. Także i w tym roku Kościół parafialny został wypełniony po brzegi. Mszę Świętą odprawił ksiądz proboszcz Marian Jedynak, a przybyłe dzieci ze swoimi palmami usytuowały  się przed głównym ołtarzem. Zebranym parafianom nie przeszkodził śnieg i wiatr by  uczestniczyć w procesji wokół Kościoła. Jak co roku członkowie chóru kościelnego odśpiewali „Mękę Pańką”. Po Mszy palmy zostały nagrodzone, zarówno te duże jak i te małe. Wykonawcy największych i najwyższych palm otrzymali nagrody książkowe o tematyce religijnej. 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy