Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Po nitce z Galicji do Galicji

Autor: Joanna Róż
Bobowskie koronki klockowe bez  wątpienia są najważniejszym  znakiem rozpoznawalnym naszej miejscowości. Jak udało się nam ustalić, na świecie istnieją podobne do naszej Bobowej miejsca,  dla których priorytetem jest kultywowanie tej starej, ale jakże wdzięcznej tradycji koronkowej.

Pani Ewa Szpila, jedna z bobowskich koronczarek , która podróżuje wraz ze swoim rękodziełem po całej Europie,  otrzymała zaproszenie od hiszpańskiej delegacji  na XXIII Festiwal Koronki Klockowej w . Jest to miejscowość, należąca do hiszpańskiej Galicji , a prócz nazwy region ten charakteryzuje się pewnymi cechami  zbliżonymi do naszej Bobowej. Przesiąknięty jest ludowością, folklorem i miłością do tradycji, którą wiernie podtrzymuje. Technika wyrobu koronki klockowej jest tam przekazywana już małym dzieciom, najczęściej dziewczynkom.  Już od 5 roku życia małe Hiszpanki próbują swoich sił z nićmi i klockami.

Festiwal , który  miał miejsce w Camariñas trwał od 4 do 8 kwietnia. Wystawa prezentowała prace z całej Europy, gdyż na specjalne zaproszenia przybyły koronczarki z Belgii, Francji, Włoch , Portugalii, Rosji, Polski i Hiszpanii. Imprezę uświetniały występy regionalnych Zespołów Ludowych, a największym zainteresowaniem cieszyły się codzienne pokazy mody. W ciągu całego festiwalu odbył się jeden wyjątkowy, bo międzynarodowy pokaz odzieży ,w którym to zostały  przedstawione  3 kreacje naszej bobowskiej koronczarki – pani Ewy.  To już nie pierwsza taka wystawa, w której uczestniczy nasza reprezentantka, jak sama zresztą mówi : „ Nasze koronki ,są rozpoznawalne . Pytano się dlaczego taki styl …no to wiadomo ,żyjemy w górach, wśród przyrody, stad czerpiemy motywy: liście, kwiaty …ale nasze koronki są bardziej klasyczne i myślę ,że  są spokojniejsze , eleganckie i wyważone” . Poniżej mała foto-relacja z wystawy w Hiszpanii.

fot. Ewa Szpila

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy